Erzincan Medya
12° Erzincan

Erzincan

12°

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sakın hata yapıp çöpe atmayın! İçinde servet değerinde 22 ayar altın var herkes bilmeden çöpe atıyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Sakın hata yapıp çöpe atmayın! İçinde servet değerinde 22 ayar altın var herkes bilmeden çöpe atıyor

Sakın hata yapıp çöpe atmayın! İçinde servet değerinde 22 ayar altın var herkes bilmeden çöpe atıyor – Pek çok kişi uzun süredir kullandığı için yenilemek istediği, eskiyen ya da arızalanan elektronik eşyalarını çöpe atarken çöpe atılan bu eşyaların aslında servet değerinde olduğu ortaya çıktı. Çoğu zaman çöpe atılan ya da çok düşük ücretlerle hurdacılara satılan elektronik hurdaların içerisnide altın olduğu açıklandı.

HANGİ ELEKTRONİK CİHAZLARDA ALTIN VAR?

Eskişehir”de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız asıl parayı çöpe giden cihazlardan kazandıklarını belirterek bilgisayar ve telefonların anakartlarında yer alan iğnelerin altın kaplama olduğunu ifade ederken “Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99”u altın” dedi.

İstanbul’dan gelen ve kilo ile hurda toplayan bir kişiden bu işi öğrendiğini belirten Yıldız “Telefonların içerisindeki ana kartları, kiloyla belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı. Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı” diyerek altınları bu şekilde elde ettiklerini ifade etti.

İşlemciden ALTIN ÇIKARMA! ESKİ TELEVİZYONLARDA ALTIN VAR MI, NASIL ÇIKARTILIR?

Uzaktan kumandadan bilgisayar, cep telefonundan televizyona kadar kullanılan işlemci ve anakartlarda altın olduğu belirtilirken ne yazık ki kişinin bu altını tek başına sağlam bir şekilde çıkartması mümkün değildir. Altını ayrıştırmak için çok güçlü ve insan sağlığına zarar veren kimyasallar kullanılması gerekirken bunun yerine bu tip cihazları normal hurdacılar yerine elektronik hurda toplayan işyerlerine satılması daha doğru olacaktır. Bu tip şirketler değerinde alım yaptığı için daha az zarar etmeniz ve çöpe gidecek eşyanızdan para kazanmanız mümkün olacaktır.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler