Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Pazartesi

22°/ 10°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

21°/ 14°

Perşembe

24°/ 14°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

22°/ 12°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Şahin, Üst Öğrenimde Yeni Bir Kazanıma İmza Attık

Yayınlanma:
ABONE OL
Şahin, Üst Öğrenimde Yeni Bir Kazanıma İmza Attık

Erzincan Türk Sağlık Sen Şube başkanı M. Gökhan Şahin yaptığı açıklamada; “Türk Sağlık-Sen olarak açtığımız davalarla üyelerimizin mağduriyetlerini gidermeye, onlara yapılan haksızlıkların önüne geçmeye devam ediyoruz dedi.

Son olarak üst öğrenim ile ilgili bir haksızlığı daha sonlandırmış bulunduklarını belirten Şahin, Tıbbi sekreter olarak görev yapan bir üyemizin mezun olduğu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü ile ilgili intibakın yapılması için yaptığı başvuru bu bölümü üst öğrenim olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti.

Sendika olarak bu durumu yargıya taşımış ve Erzincan İdare Mahkemesinde dava açmıştık. Mahkeme davamızı karara bağlamış ve haklılığımızı tescil ederek üyemizin mağduriyetini sonlandırmıştır.

Mahkeme Kararında bir bölümün üst öğrenim olup olamayacağı ile ilgili kararın YÖK’e ait olduğuna dikkat çekerek YÖK’ün söz konusu bölümünün üst öğrenim olmadığına dair kararını iptal ettiğini belirttiği ifade edildi.

Bu durumda büro yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün üst öğrenim olarak sayıldığının anlaşıldığına hükmederek aksi yönde yapılan işlemin iptaline karar vermiştir.

Mahkeme ayrıca Anayasa’nın 125, Maddesinde yer alan “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür” hükmüne de özellikle vurgu yaparak üyemizin yoksun kaldığı parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar vermiştir dedi.

Söz konusu kararın başta üyemiz olmak üzere çalışanlara hayırlı olmasını diliyoruz diyen Şahin sözlerine devam ederek, Üyelerin talepleri ile ilgili işlemlerde gerekli araştırmalar yapılmadan verilen kararlarla mağduriyetlere neden olmamalıdırlar. Çalışanların taleplerini içeren dilekçelerine sıradan bir evrak gibi değil, üzerinde araştırma yapılıp sonuca bağlanması gereken bir idari işlem olarak bakmalıdırlar. Çalışanlar dava açmadan bu haklarına kavuşabilmelidirler.

Bu temennilerle kazandığımız davanın tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyor, çalışanların her zaman ve şartta yanlarında olduğumuzu, mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizi ve haksızlıklara karşı dimdik duracağımızı bir kez daha ilan ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com