Türk Sağlık Sen Erzincan şubesi, Sağlık çalışanların sorunları hakkında beklediklerini dile getirdi.
Türk Sağlık Sen Erzincan şubesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik önünde bir araya gelerek Sağlık çalışanların sorunları hakkında hükümetten ciddi adımlar atmasını beklediklerini belirttiler.
Yapılan basın açıklamasını okuyan Türk Sağlık Sen Erzincan şubesi başkanı Ahmethan Gülırmak açıklamasında, “Öncelikle Bilindiği üzere sağlıkta şiddet yasası 12 Mayıs 2022 de TBMM kabul edilerek yürürlüğe girdi. Ülkemizde hemen, hemen her gün yaşanan sağlıkta şiddetin önüne geçilebilmesi için çıkarılan bu kanunun sahada tam olarak etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Kendinden ödün vererek bu işi yapan hekimlerimiz sağlık çalışanı arkadaşlarımız ve tüm sağlık camiası bu şiddete maruz kalmaktadır. En son ilimizde geçtiğimiz aylarda yaşanan 4 nolu 112 istasyonumuzda yaşanan olayda sağlık çalışanlarımız kamu alanında darp edilmiştir. Hukuki sürece taşınan bu olayın ve daha birçok olayın takipçisi olacağız. Unutulmamalıdır ki uygulamadaki aksaklıklar bu suçu işleyenlere cesaret vermektedir.
Değerli arkadaşlar diğer bir güncel konumuz 3600 ek gösterge çalışmasıdır. Sadece 4 meslek grubuna (hemşire polis imam ve öğretmenlere)ve 4 yıllık üniversite mezunlarına verilmesi planlanan bu hak Türk sağlık sen sendikamızın yapmış olduğu çalışmalar ve gayretler ile 2 yıllık ön lisansıda kapsayacak şekilde sahaya yayılmıştır. Bu olumlu bir gelişmedir. Ancak kadro unvanı derece kademesi nedeni ile kapsam dışı kalan kesimin ek göstergesi yükseltilerek mağduriyetleri giderilmelidir.
Değerli arkadaşlar yine güncel bir konumuz olan sözleşmeli personele kadro yıllardır çakılı kadro olarak görev yapan 4/b li arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi olumlu bir gelişmedir ancak sözleşmeliye kadro probleminin kapsamı çok dar tutulmuştur. 3+1,4b,4924,vekil ebe – hemşire, kamu dışı sağlık çalışanı v.b tüm çalışma şekilleri kaldırılarak tüm çalışanlar 657 devlet memurları kapsamına alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki kendini güvende hissetmeyen çalışma güvencesi olmayan aile birliğini sağlayamayan sağlık çalışanından verim alınamaz.
Arkadaşlar yılsonuna geldiğimiz şu günlerde maaşlarımız vergi yükü altında ezilmektedir. Ocak ayı maaşı temmuza temmuz maaşı aralık maaşına uymayan alınan zamların yüksek vergi nedeni ile fark edilemediği bu vergi dilimi sistemi artık memurun sırtında büyük bir yüktür. Kamu sen olarak TSS olarak artık bu vergi sisteminin yüzde 15 e sabitlenmesini gerektiğini belirmek isteriz. Yine yeni uygulanmaya başlayan Döner sermaye ve teşvik ödemesi olumlu bir gelişmedir. Döner sermeye uygulama yönetmeliği yayınlanınca sahada kapsamın çok dar olduğu 1.ve2. Basamaktaki çalışanların neredeyse hiç alamadığı yine alanlarında arasında çok büyük bir uçurumun olduğu görüldü. Bu aksaklıklarla ilgili TSS olarak uygulama yönetmeliğindeki 15 maddenin düzeltilmesi için hukuki çalışmalarımızı başlatmış durumdayız.
Yine giyim yardımı yemek ücreti ücret adaletsizliği servis sorunu kreş sorunu vb daha birçok konu çözüm beklemektedir. Türk sağlık sen ve kamu sen olarak bütün bu sorunlar için sahada mücadele etmeye devam edeceğiz, Masada hiçbir etki göstermeyen son 5 toplu sözleşmede yüzde  3,5 zammın üzerine çıkamayanlar sorunlar karşısında suskun kalıp aldıkları iş bırakma kararını bile uygulayamayan sahada hiçbir eylem ve icraatı olmayanlar dağ gibi sorunları toplu sözleşmelerde konuşamayanlar verileni deklare etmekten başka bir işe yaramayanlar koltuk ve makam peşinde koşanların artık memurun yakasından düşmesi gerekmektedir.
Kahraman sağlık çalışanları Covid19 süresince ailesinde sosyal hayatından ödün vererek tüm paydaşlarımızla verdiğimiz bu savaştan anlımızın akı ile sağlık camiası olarak çıktık. Artık hükümetimizin sağlık çalışanlarının sorunları hakkında daha ciddi adımlar atmasını bekliyoruz. Türk sağlık sen olarak her zaman çalışanın yanında olmaya sahada mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.