Erzincan Medya
18° Erzincan

Erzincan

18°

Erzincan

Pazar

29°/ 16°

Pazartesi

31°/ 18°

Salı

30°/ 17°

Çarşamba

31°/ 18°

Perşembe

33°/ 21°

Cuma

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Saç Hangi Vitaminle Uzar

Yayınlanma:
ABONE OL
Saç Hangi Vitaminle Uzar

Saç yapısı gereği protein, vitamin ve mineral ağırlıklı içeriğe sahiptir. Saç proteini olarak bilinen keratin, saçın dayanıklı ve kararlı formunu korur. Bu proteinin aktifleşebilmesi için katalizör görevi görecek bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç vardır. Ayrıca, saç köklerinin beslenmesi kan dolaşımını arttıracak vitaminler saçın sağlıklı uzamasında rol oynar.

 Saç Sağlığında Hangi Vitaminler Ön Plana Çıkar?

 Saç hücrelerin oluşmasında B2,B3,B5 ve B7 vitaminleri çok önemliyken C ve E vitamini eksikliğinde saç dökülmesi görülebilir. Saç tellerinin kalınlığı ve renk pigmentinin korunmasında özellikle biotin olarak bilinen B7 vitamini öne çıkar. B7 vitamini eksikliğinde saç telleri önce incelir, koparak dökülme artar ve yerine koyulamazsa saç köklerini negatif ekleyebilir. Şampuan ve saç toniklerin formülasyonunda ağırlıklı olarak B5 ve B7 vitaminin kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. Estetik açıdan saçların kadın tarafından iyi görünmesi değerlidir. Bunun için, saçın sönük, bakımsız ya da hacminin azalması en son istenilen durumdur.

 Vitaminlerin Saç Bakım Ürünlerindeki Yeri Nedir?

 Saç uzaması ya da büyümesi olarak bilinen kavram aslında saç hücrelerin çoğalması ve olgunlaşmasını ifade eder. Isıl işlemler, hava kirliliği, çevre kirliliği, kullanılan kimyasal ağırlıklı ürünler ya da genetik faktörler saçın sağlıklı uzamasını engelleyebilir. Bu duruma karşı alınacak önlemler arasında antioksidan kapasiteye sahip B ve C vitaminlerin tercihi ile zararlı toksik maddeler uzaklaştırılabilir. Bununla birlikte, E vitamini saçın parlak ve dolgun görünümünde işlev görür. Saç bakım ürünlerinde, seçilen bitki içerikleri bu maddeleri içermesi gerekir ya da doğrudan vitamin grubu olarak eklenmesi beklenir.

 Saç için Vitamin Kullanırken Nelere Dikkat Edilebilir?

 Günümüzde, saçın uzaması için destek sağlayacak vitaminlerin hem dahilen hem de haricen kullanılması gerekir. Ağız yoluyla alınan B vitaminler, kan dolaşımına katılarak saçı kökten besler ve saç proteini oluşumunda yardımcı madde görevi görür. Saç bakım ürünleri ile alınan B vitaminleri de rutin olarak her gün kullanıldığında dış etkilere karşı saçı korur ve sağlıklı uzamasını sağlar. Kişilerin vücut indekslerine göre alması gereken vitamin değerleri değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle, saçın vitamini karşılayacak oranda konsantre saç bakım ürünleri kullanılması gerekebilir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com