Antrenman türlerinden biri olan pilates, fiziksel olarak zindelik sağlıyor. Güç ve esneklik katmasının yanı sıra vücut farkındalığı da yaratıyor. Pilates, herkes için oldukça faydalı olacak bir antrenman yöntemi olmasının yanı sıra, yeni başlayanlar da sürekli yapanlar da faydasını sürekli görmeye devam ediyor.

Memorial Wellnes Medikal Fitness Bölümünün Medikal Fitness uzmanlığı görevini yerine getiren Hasan Ercan, pilates hakkında bilgiler verdi. Pilates, kendi özgü kuralları olan ve bunun yanı sıra kendi antrenman yöntemine göre de ekipmanlara sahip olan ve en önemlisi de vücudu bir bütün olarak ele alan bir antrenman yöntemidir. Duruş bozukluğunun düzelmesi, kasların sıkılaşması, vücuda esneklik kazandırma ve güçlendirme, tendon ve eklem gibi dokuların ve organların baskısını azaltarak eklem bütünlüğü sağlayan antrenman yöntemidir. Pilates aynı zamanda ruhsal ve mental olarak da kişilere olumlu dönüşler sağlar.

Hareketsiz Yaşama Alışmak, Sağlığı Bozuyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok iş oturularak yapılabilir hale ya da daha kolayını daha az eforla yapma haline getirdi. Bunun yararları elbette oldu ancak insan vücudunu da hareketsizliğe de mahkûm etti. Bu durum özellikle ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarmaya başladı. 2. Dünya savaşında Joseph Pilates isimli fizyoterapistin, tedavi ettiği askerlerin vebadan kurtulması ve çabuk iyileşmeleri dikkat çekmiştir. Bu sayede ortaya bu fizyoterapistin tedavi yöntemi olarak “pilates” ortaya çıkmış ve gün geçtikçe tüm dünyada da yaygınlaşmıştır. Faydaları saymakla bitmeyecek olan pilates, özellikle duruş bozukluklarını gideren, eklem ve kas güçlenmesini sağlayan ve organları rahatlatan bir yöntemdir.

Pilates, Hem Ruhsal Hem de Fiziksel Sağlığa İyi Geliyor

Diğer birçok spor dalına göre pilateste sakatlanmalar, yaralanmalar oldukça daha azdır. Bunun yanında tüm vücuda sağladığı fayda da diğer birkaç spor dalının toplam faydası kadardır. Bu yüzden kurallar doğru uygulandığı sürece, herhangi bir olumsuz durum görülme olasılığı çok düşüktür. Pilatesin fiziksel olarak faydaları, düzenli olarak çalışma ile gerçekleşir. Bunun dışında nefes, merkezleme, stabilizasyon, hizalanma ve denge gibi antrenman kurallarına sadık kalınması, kasları güçlendirecek, duruşu düzeltecek ve kas ağrılarını azaltacaktır. Tüm vücutta rahatlama sağlamasının yanı sıra kişinin sosyal hayattan ve gündelik stresten de arınmasını sağladığı için son derece faydalı olacaktır.

İster Minderde, İster Alette Pilates Yapabilirsiniz

Pilatesin temelde Matwork ve aletli olarak yapılan iki farklı çeşidi var. Matwork pilateste, yere serilen bir minderde başka bir ekipman ya da alet kullanmadan yapılan çalışmaları içerir. Aletli pilatese göre daha kolay ve rahat yapılır. Aletli pilates ise, özel olarak pilates için üretilen aletleri kapsar. Bu ekipman aslında zor hareketleri yaparken size destek olan ve kolaylık sağlayan aletlerden oluşur.

Mutlaka Tecrübeli Kişiler Gözetiminde Yapılmalı

Kalıcı Ojeyi Yaptırdığınız Merkeze Dikkat! Kalıcı Ojeyi Yaptırdığınız Merkeze Dikkat!

Pilates, tüm vücudu ilgilendiren bir antrenman olduğu için bir uzmandan destek almak ve onun gözetiminde yapmak gerekiyor. Duruşunda bozukluk olanlar, hareketsiz yaşama sahip olanlar, kas ağrıları olanlar ve herhangi bir sakatlık sonrası fizik tedaviye ihtiyaç duyanların tercih edebileceği bir antrenmandır. Ancak bilinçsizce yapılan pilates, vücuda iyi gelmediği gibi çeşitli sakatlanmalara ya da ağrılara da yol açabilir. Bu yüzden mutlaka alanında uzman olan kişilerden destek alarak çalışmak hem daha verimli hem daha güvenli olacaktır.