Bu yazımızda peeling nedir? ne işe yarar? nasıl yapılır? Sorularını yanıtlıyoruz. Peeling pek çok insanın yüz bakımında tercih ettiği bir cilt temizleme işlemidir. Yüz peelingi, vücut peelingi gibi çeşitleri bulunuyor. Çeşitlerine göre uygulama yöntemleri de farklılık gösteriyor. Peeling yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Peeling yaparken dikkatli olmakta fayda bulunuyor.

Peeling Nedir?

Peeling ciltteki ölü deriyi cilt üzerinden arındırmak için yapılan cilt temizleme işlemidir.

Peeling Ne İşe Yarar?

Peeling kurumuş cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Sağlıklı görünen, nemlenmiş bir cilt için peeling önemlidir. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber cilt beyazlatmada ve cilt üzerindeki lekelerin geçirilmesinde de etkilidir.

Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Peeling çeşitleri 2 çeşit olarak ayrılıyor.

Bunlar:

  • Fiziksel peeling: Ürünler pütürlü ve tanecikli bir yapıya sahiptir. Cildin üst katmanına etki ediyor.
  • Kimyasal peeling: AHA- BHA asitleri içeren formüller içeren yapıdadır. Fiziksel peeling ürünlerinin aksine cildin alt katmanına etki ediyor.

Vücutta Hangi Bölgelere Peeling Yapılabiliyor?

Peeling denildiğinde çoğunlukla akla yüz peelingi geliyor fakat peeling yapılan bölgeleri çeşitlendirmek mümkündür.

Bu bölgeler:

Meteoroloji Şiddetli Şekilde Uyardı! İstanbul, Ankara, İzmir Meteoroloji Şiddetli Şekilde Uyardı! İstanbul, Ankara, İzmir
  • Yüz peelingi
  • Vücut peelingi
  • El ve ayak peelingi gibi çeşitlendirmek mümkündür.

Peeling Nasıl Yapılır?

Seçilen peeling bölgesine göre uygulama yöntemi de değişiyor.

  • Yüz peelingi uygulamasında yüz temizlendikten sonra peeling uygulanır ve 1-2 dakika hafif masaj yaparak uygulanır. Bekleme süresi sonunda yüz ılık suyla temizlenir ve uygun bir nemlendiriciyle nemlendirilir. Yüz peelingi için önerilen en uygun zaman akşam uyku zamanından öncedir.
  • Vücut peelingi uygulamasında önerilen en uygun zaman duştan sonra kullanmaktır. Peeling uygulaması sonrası nemlendirici krem uygulanmalıdır.
  • El ve ayak peelingi için ise en uygun zaman manikür sırasında olarak öneriliyor. İşlem bittikten sonra nemlendirici kullanılmalıdır.

Peeling Haftada Kaç Kez Uygulanmalıdır?

Peeling uygulama sıklığı cilt tipine göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak önerilen ise haftada 2-3 kez uygulanmasıdır. Kuru ciltler için önerilen ise hafta 1-2 kez uygulanmasıdır.

Pelling Cilt Beyazlatır Mı?

Fiziksel peeling yöntemleri ile cilt beyazlatmak, ciltteki lekeleri geçirmek mümkün değildir fakat kimyasal peelingler kullanıldığında lekelere etki ettiği gözlenmiştir.