Erzincan’da Eylül ayı ile birlikte haftanın her günü farklı yerlerde kurulan pazarlar da vatandaşlar kendi elleriyle yapmayı tercih ettikleri kışlık turşu ve salça telaşı halk pazarında başladı. 1 ile 3 TL arasında satılan biberlere talep fazla oluyor.

Erzincanlı vatandaşlar,  hazır satın almak yerine kendi elleriyle yapmayı tercih etmesiyle salçalık ve turşuluk  biber satın almak için pazarın yolunu tutuyorlar.  Pazarda 2 ile 3 lira  arasında değişen fiyatıyla satın alınan biberler, kadınlar tarafından evlerde ayıklanarak salçaya ve turşuluklara dönüştürülüyor.

Kışa hazırlık yapmak isteyen vatandaşlar, son haftalarda turşu kurma telaşına düştü. Turşuluk, konservelik ve salçalık ihtiyacını gidermek Cumartesi  Pazarına gelen vatandaşlar, ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapıyorlar.

Uzun süredir pazarcılık yapan Alaattin Bican, sonbahar ayının gelmesiyle turşuluk ve salçalık ürünlerin yapımında artış olduğunu dile getirerek; “güz ayının gelmesiyle turşuluk başladı. Erzincanlı vatandaşlarımız doğal ürünler tüketmek istediği için kendi ihtiyaçlarını önceden hazırlayıp kış ayı boyunca da tüketiyorlar. Fiyatlarımız ise uygundur gayet. Bir ay sonra Erzincan yerli ürünü bittikten son pazarda fiyatlarda yükselmeler olacaktır. Sattığımız ürünler gayet iyi. Turşuluk ürünlerde de acur, turşuluk salatalık, biber çeşitleri, Erzincan tarla domatesi, kornişon salata bunların satışı oluyor” diye konuştu.

Bir başka pazarcı ise şunları kaydetti; “turşuluk satışlarımız başladı. Ürünlerimiz zamanı olduğu için fiyatları uygundur. Turşuluk ve salçalık ürünlerimiz 1 ile 3 lira arasında satıyoruz. Yoğunlukta şuan kıl biber, kornişon ve konservelik ürünler talep görüyor” dedi.

Kendi salçasını yapan N. Ç açıklamasın da; aldığımız biberleri el birliğiyle temizledikten sonra makineye atıyoruz. Daha sonra tuzlanan çekilmiş biber, damlarda kıvamına gelinceye kadar kurutuluyor. Kıvama gelen salça, kış boyunca yemeklerde kullanılıyor. 100 kilo kırmızıbiber den ortalama 25 kilo biber salçası elde ediliyor” Dedi.