Seyahat veya gezilerde namaz kılmak isteyenlerin en büyük telaşesi kıble yönü tespiti olmaktadır. Yabancı yerlerde genelde kıble istikametine ilişkin bu sorun etraftakilere sorulmak suretiyle çözümlenmeye çalışılır. Eğer etrafımızda sorabileceğimiz ve itimat edebileceğimiz bir Müslüman bulamadı isek, güneş veya saat gibi yöntemler ile kıble yönünü yaklaşık olarak bulmaya çalışırız.

İşte böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığımızda kıble yönümüzü nasıl tespit edeceğiz? Evimizin veya işyerimizin kıble yönü doğru mu? Tüm bu sorulara çevrimiçi haritalar alt yapısını kullanan kıble bulucu servisler yardımıyla cevap bulabiliriz. Pratik ve aynı zamanda hassas bir şekilde kıble yönü hattımızı ve hatta pusula için kıble yönü açımızı da öğrenebiliriz. Peki bunun için hangi kıble servisini kullanacağız?

Kıbleyi bulmak için çeşitli kıble bulma metotlarının da açıklandığı Kıbleyi Bul servisini kullanabilirsiniz. Ülkemizin tüm il/ilçe/beldelerinin düzenli bir şekilde kıble istikametini ve aynı zamanda bu yerleşim birimlerinin pusula için kıble derecesini veren Kıble Bulma sitesi çok başarılı bir kıbleyi bulma servisidir. Çevrimiçi haritalar ile kıble yönü hattınızı anlık olarak alabilmektesiniz. Bunun için mobil cihazınızda mobil veri ve konum servislerini aktif hale getirmeniz yeterlidir. Bu şekilde bu siteye bağlandığınızda harita üzerinde bulunduğunuz yerin kıble yönü anlık olarak verilecektir. Artık etrafınızdaki sokak veya evleri dikkate alarak kıble yönünüzü saniyeler içerisinde hassas olarak belirlemiş olacaksınız. Ayrıca evinizde veya yanınızda pusula var ise size verilen kıble derecesini de kullanarak kıble yönünüzü teyit edebilirsiniz. Yalnız pusulaların manyetik alanlardan etkilendiğini akıldan çıkarmamak gerekir. Pusulanın kullanımı ile ilgili olarak Kıble Bulma servisindeki makaleleri gözden geçirmenizi öneririz. Örneğin, Erzincan il merkezi, ilçeleri ve beldelerinin kıble yönünü www.kiblebulma.com servisine bağlanıp Türkiye Şehirleri bölümünden ilimizi seçmek suretiyle bulabiliriz. Erzincan ilimizin seçiminden sonra bulunduğunuz ilçeyi ve o ilçede bir beldede iseniz o beldeyi seçerek anlık olarak kıble yönü hattı ve pusula için kıble açısını öğrenebilirsiniz.

İslam ülkelerinin önemli bir kısmının Arapça dilini kullandığından hareketle اتجاه القبلة kıble bulucu servisini de kullanabilirsiniz. Yalnız bu kıble bulma servisinin Arapça dili ile yayın yaptığını ayrıca not edelim. Kıble istikametiniz doğru, namazınız kabul olsun…