Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

24°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmak İçin Gerekenler

Yayınlanma:
ABONE OL
Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmak İçin Gerekenler

İnsanların cevabını aradığı sorular arasında nasıl oyuncu olunur? Oyuncu olmak için gerekenler yer alır. Çünkü çoğu insan oyuncu olarak iyi bir hayat sürmeyi ve insanlar tarafından tanınmayı ister. Bu nedenle nasıl oyuncu olunabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Nasıl Oyuncu Olunur?

Televizyon, tiyatro ve sinema üzerine çalışan ve karakterlere hayat veren kişilere oyuncu denir. Oyuncular kendilerine verilen karakterleri mimikleriyle, sesleriyle ve jestleriyle canlandırmaya çalışırlar. Böylelikle insanların izledikleri karakteri tanımaları ve gerçekmiş gibi hissetmelerini sağlarlar.

Oyuncu olmayı düşünen kişiler konservatuara kayıt yaptırarak oyunculuk üzerine eğitim alırlar. Eğitim sonunda da yapımlarda yer almaya başlarlar. Konservatuar dışında 4 yıllık üniversitelerin Radyo, Sinema ve Televizyon ile Drama Oyunculuk bölümlerinde eğitim alan kişilerin de oyuncu olmaları mümkündür.

Lisans ve konservatuar eğitimi almayan kişilerin oyunculuk ajanslarına kayıt yaptırarak dizilerde, filmlerde ve tiyatro sahnelerinde yer almaları da mümkündür.

Oyuncu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Her isteyen kişinin oyuncu olması doğru değildir. Oyuncu olmak için kişilerin sahip olmaları gereken özellikler ve yerine getirmesi gereken durumlar vardır.

Oyuncu olmak için gerekenleri şöyle ifade etmek mümkündür;

  • Karakteri canlandırma kabiliyetine sahip olmak
  • Jest ve mimiklerini başarılı şekilde kullanmak
  • Diksiyonu düzgün olmak
  • Yaratıcı olmak
  • Senaryolara bağlı olarak karakter ortaya çıkarabilecek güce sahip olmak
  • Oyunculuk yeteneğine sahip olmak

Bunların dışında güzel görünüme sahip olmak günümüzde oyuncular için kriter olarak kabul edilmiştir. Ancak bu yanlış bir tutumdur çünkü güzel olan her kişinin oyunculuk becerisinin olması mümkün değildir.

Oyuncuların Görevleri Nelerdir?

Oyuncuların temel görevi dizi, film ve diğer etkinlikler için rol yapmaktır. Replikleri ezberlemek ve repliklerle karakteri canlandırmak görevlerinden birisidir. Oyuncularla uyum içinde çalışmak ve yer aldığı yapımın pr çalışmalarını yapmak oyuncuların görevleri arasında bulunur. Bunlara ek olarak jest ve mimiklerini kullanarak insanların eğlenmelerine yardım etmek gibi görevleri vardır.

Oyuncular Ne Kadar Maaş Alıyor?

Oyuncular maaşların yer aldıkları yapıma bağlı olarak alırlar. Televizyon dizilerinde yer alan oyuncular bölüm başına ücret alırlar. Bu ücret ise oyuncunun başrol olması, yan rol olması ve oyunculuk geçmişine göre değişir.

Başrol oyuncuların aldıkları ücret oldukça yüksektir ancak kısa sahneler için oyunculuk yapan kişilerin cüzi miktarlar aldıkları görülür. Ayrıca oyuncuların menajerleri ve cast ajansları maaşların belirlenmesi konusunda etkin rol oynar. Başrol olarak dizilerde yer alan bir oyuncunun bölüm başına alacağı ücret minimum 50 bin TL’den başlar.

Oyunculuk Kaç Yaşında Başlar?

Erkek, kadın veya çocukların oyunculuk yapmaları için belirlenmiş yaş sınırı yoktur. Öyle ki yapımlarda bebek oyunculara da yer verildiği görülür. Yapımların aradıkları kriterlere sahip olan her yaş grubundaki insanın oyuncu olarak çalışması mümkündür.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler