Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Naci Görür haritada yerini gösterdi: Ne İstanbul ne Yalova ne de Bursa… O 3 ilin ismini saydı

Yayınlanma:
ABONE OL
Naci Görür haritada yerini gösterdi: Ne İstanbul ne Yalova ne de Bursa… O 3 ilin ismini saydı

Ne İstanbul ne Yalova ne de Bursa… O 3 ilin ismini saydı… Naci Görür haritada yerini gösterdi-  Türkiye, özellikle aktif fay hatları üzerinde bulunmasıyla bilinen bir deprem ülkesi. Bu gerçek, zaman zaman unutulsa da, yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün son açıklamalarıyla bir kez daha gündeme geldi. Prof. Görür, YouTube üzerinden yayınlanan bir programda Türkiye’nin deprem gerçeğini ve özellikle endişe ettiği bölgeleri detaylandırdı.

Prof. Dr. Naci Görür, Asena Kılıç’ın sunumuyla YouTube kanalında yer alan Meslek Sırrı programında, Türkiye’nin deprem gerçeklerini ve bu doğrultuda yapılan çalışmaları ele aldı. Görür, Marmara ve İstanbul için yapılan uyarılara rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını belirtti ve bu durumun endişesini dile getirdi.

Marmara ve İstanbul İçin Çarpıcı Uyarılar

Görür, “Marmara’ya, İstanbul’a dikkat edin, depreme hazırlayın diye bas bas bağırıyoruz. Ancak siyasi iradenin ve halkımızın umursamadığını görmek üzücü” dedi. Özellikle 6 Şubat’ta yaşanan felaketin bir benzerinin yaşanmaması için çağrıda bulundu.

Tunceli, Erzincan ve Bingöl-Karlıova Bölgesine Dikkat!

Görür, Türkiye’de en çok endişe ettiği bölge olarak Tunceli yöresini işaret etti. Tunceli, Erzincan ve Bingöl-Karlıova arasının deprem olma periyodunun dolduğunu ve bu bölgelerin ciddi bir tehdit altında olduğunu vurguladı.

Depremlerin Kaçınılmazlığı ve Alınması Gereken Önlemler

Türkiye’nin coğrafi konumu gereği depremlerin kaçınılmaz olduğunu belirten Görür, “Depremler milyonlarca senedir devam ediyor ve edecek. Ancak önemli olan, yaşadığımız yerleri deprem dirençli hale getirmektir” ifadelerini kullandı.

Görür, programda ayrıca yer bilimlerinin püf noktalarını ve bu alanda başarılı olmanın yollarını anlattı. Gerçek bilginin sahada, doğrudan doğruya arazi çalışmalarıyla elde edilebileceğini, en ileri teknolojinin bile saha deneyimini yerine getiremeyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, meslek seçimine dair kişisel bir anısını da paylaştı. Jeolojiye nasıl başladığına dair, “Elazığ’da jeoloji bölümünde okuyan bir arkadaşımın etkisiyle bu alana yöneldim ve hayatımın aşkı jeoloji oldu” diyerek, bu alana olan tutkusunu dile getirdi.

Görür, Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yüzleşmesi ve bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiğinin altını çizdi. Toplumun bu konuda daha bilinçli ve duyarlı olmasını vurgulayarak, “Canımız domates kadar ucuz mu?” diyerek, herkesi depreme karşı daha hazırlıklı olmaya çağırdı.

 

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler