Erzincan Medya
16° Erzincan

Erzincan

16°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

24°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Milyonları ilgilendiren sürpriz her an açıklanabilir! Emekli ve çalışanlara milli gelir zammı yolda

Yayınlanma:
ABONE OL
Milyonları ilgilendiren sürpriz her an açıklanabilir! Emekli ve çalışanlara milli gelir zammı yolda

2024 yılı maaş zamlarına ilişkin olarak yapılan düzenlemeler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Enflasyonist ortamda maaşlarda bir iyileştirme beklentisi sürerken milyonlarca çalışan ve emekliyi ilgilendiren milli gelir zammı için beklenen veriler geldi. Türkiye’de 2024 yılının ilk 6 ayında geçerli olacak olan emekli maaş zammı yüzde 49,25 olarak açıklanırken en düşük maaş da 10 bin liraya sabitlendi.

Emekli maaşlarında yapılan düzenleme ile beraber en düşük emekli maaşının en az asgari ücret seviyesine çıkarılması talep edilirken yeni açıklamalar da birbiri ardına gündem oluyor. Asgari ücrete yılda tek zam yapılacağının açıklanmasıyla da beraber 2024 yılında geçerli olacak zam oranı yüzde 49 olarak açıklandı ve rakam 17 bin 2 liraya yükseldi. Asgari ücretli milyonlarca çalışan yılda tek zam açıklamasının ardından enflasyon nedeniyle temmuz ayında da bir iyileştirme beklediklerini kaydetti. Asgari ve emekli maaşlarına yapılan zamların ardından yeni bir zam sinyali verilirken milyonların gündemi değişti.

MİLYONLARA MİLLİ GELİR ZAMMI YOLDA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan GSYH verilerine göre gelişme hızı yüzde 4,5 olarak açıklandı. TÜİK, 2023 yılı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışını yüzde 64,77 olarak açıkladı. 1 Ocak 2024 tarihinden sonra emekli olanların aylıklarının hesabında güncelleme katsayısı 1,6477 olarak uygulanırken milli gelirde yaşanan artış nedeniyle maaşlarda iyileştirme beklentisi oluştu.

Emekli ve çalışan ücretlerine ilave zam beklentisi bir kez daha gündeme gelirken 2023 yılı GSYH büyüme oranındaki artış çerçevesinde yeni bir zam haberi geldi. 2024 yılı içerisinde emekli olanların aylıklarına ilave zam yapılacağı bildirilirken söz konusu zamla beraber bu yıl emekli olanların aylıkları yeniden hesaplanacak. Ayrıca yapılan hesaplamaya göre kişi başı aylık milli gelir 34 bin TL olarak belirlendi. Milli gelirdeki artış kapsamında yapılacak olan ilave zamlar, 2024 yılında emekli olanların aylıklarına nisan ayında yansımaya başlayacak. Bu kapsamda Nisan 2024 tarihi itibariyle zamlı ödemeler hesaplara yatırılmış olacak.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler