Erzincan Medya
27° Erzincan

Erzincan

27°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Milyonlarca Kadın Artık Nüfus Müdürlüğüne Gidecek! Zorunlu Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL
Milyonlarca Kadın Artık Nüfus Müdürlüğüne Gidecek! Zorunlu Oldu

Uzun süredir tartışılan ve Türk Medeni Kanunu’na ilişkin önemli değişiklikleri içeren 9. Yargı Paketi’nin taslağı ortaya çıktı. Yapılacak düzenleme ile milyonlarca kadının tek başına bekarlık soyadını kullanması yasaklanacak. Halihazırda soyadını bu şekilde kullananlar içinse Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne giderek değişiklik yapmak zorunlu hale gelecek.

Düzenlemenin Detayları ve Kadınların Soyadı Kullanımı

  1. Yargı Paketi çalışmaları aylardır devam ediyor ve taslak metin sonunda ortaya çıktı. Düzenlemeye dair en dikkat çeken detay, kadınların soyadı kullanımına ilişkin oldu. 721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 187’nci maddesinde yer alan “Kadının soyadı” düzenlemesinde yapılacak değişiklik ile, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen kadınlar evlendikten sonra bekarlık soyadlarını tek başına kullanamayacaklar.

Düzenlemenin Meclis Süreci ve Yürürlüğe Girişi

Henüz taslak aşamada olan bu düzenleme, Meclis’e gelerek komisyona sunulacak. Bu aşamanın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda oylanacak olan değişiklik, kabul edilmesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte, Türk Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle halihazırda kızlık soyadını kullanan milyonlarca vatandaş için yeni bir dönem başlayacak.

Yeni Düzenlemeyle Kadınlar Ne Yapmak Zorunda Kalacak?

Evli oldukları eşlerinin soyadını almak istemeyen kadınlar, düzenleme sonrası kanunen soyadını değiştirmek zorunda kalacaklar. Yargı paketinde, sıklıkla tercih edilen çift soyadı için bir değişiklik bulunmuyor. Yani kadınlar, istemeleri halinde hem bekarlık soyadlarını hem de eşlerinin soyadını alabilecekler, ancak evlilik sonrası soyadı değiştirmemek artık bir seçenek olmayacak.

Bu değişiklik, toplumun çeşitli kesimlerinden tepki topluyor. Kadın hakları savunucuları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, bu tür bir düzenlemenin kadınların kimlik haklarına müdahale olduğunu ve modern hukuk normlarına aykırı düştüğünü belirtiyorlar. Özellikle, kadınların evlilik sonrası soyadlarını değiştirmeme hakkının kısıtlanmasının, kişisel özgürlüklerin önemli bir parçası olduğu vurgulanıyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler