Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Milyonlarca cep telefonu kullanıcısını ilgilendiriyor! Cumhurbaşkanlığı 2 defaya mahsus dedi süre verdi!

Yayınlanma:
ABONE OL
Milyonlarca cep telefonu kullanıcısını ilgilendiriyor! Cumhurbaşkanlığı 2 defaya mahsus dedi süre verdi!

Türkiye’de son yıllarda teknoloji ürünlerine gelen rekor zamlarla beraber cep telefonu fiyatları da 100 bin lirayı geçti. Artan fiyatların ardından yurt dışından cep telefonu satın almak, yol ve tatil gibi masraflarla beraber de daha uyguna gelirken binlerce kişi cep telefonu almak üzere yurt dışına gitti.

Yurt dışından alınan cep telefonlarının IMEI kaydı yaptırması zorunlu iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararla cep telefonu kaydı için alınan harç kayıt ücreti de rekor seviyeye ulaştı. Söz konusu ücret güncel olarak 31 bin 692 TL alınırken Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışından getirilen cep telefonlarda yeni dönemin başladığını açıkladı.

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN CEP TELEFONLARINDA YENİ DÖNEM

Yurt dışından getirilen telefonlarda yeni dönem başlıyor. Yeni alınan karar Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından açıklandı. Ofis, yurt dışından getirilen cep telefonlarda yeni uygulamanın başladığını açıkladı. Türkiye’ye yurt dışından getirilen telefonların kaydedilmesi için Ocak 2024 itibariyle 31 bin 692 Türk lirası harç ücreti alınırken yeni karar yurt dışı telefon harcında bir değişikliği içermiyor.

Ancak yurt dışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kayıtsız kullanım süresini düzenleniyor. Normalde yurt dışından getirilen telefonlar, Türkiye’de 120 gün kullanılabiliyordu. Fakat yeni karar bu sürenin uzatılabileceğini içerirken Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi konuyla ilgili paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilirler” denildi.

Bu çerçevede geri dönüşlü vatandaşlar cep telefonlarını 120 gün kayıtsız kullanma sürelerini iki defa 180 güne kadar uzatabilecek.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler