Popüler bir markanın ürününü almak insanlar için bir statü göstergesidir. Herhangi bir ürünü veya hizmeti farklı özellikler ile sunan çok sayıda markaya rastlanır. Her markanın özgün ve ayırt edici özellikleri mevcuttur. Ayrıca, popüler markaların kendilerini marka tescili ile garanti altına almalarına rastlanır. Bu konu ile yakından alakalı olanların aklında marka patent sorgulama nedir sorusu bulunuyor.

Marka Sorgulama Nedir?

Marka sorgulama; marka tescili başvurusu öncesinde yapılan bir işlemdir. Yakından takip edenlerin bildiği üzere marka tescili başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmalıdır. Ancak, marka vekilleri aracılığıyla yapılan bu başvuruların hemen öncesinde birtakım hazırlıklar yapılmalıdır. Marka sorgulama; hazırlık sürecinin bir parçasıdır. Marka; markalaşma sürecinde tescil belgesi edinmek zorundadır. Ancak, bu süreç öncesinde marka sınıfları dikkate alınarak marka isim araştırması gerekli hale gelir. Bir başka deyişle, marka tescili yapılan isimler dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Sonuç olarak, hedeflenen marka isminin kullanılıp kullanılmadığına bakılmalıdır.

Marka tescili sürecinde marka vekilleri ile çalışmak son derece önemlidir. Bu sayede, süreçten en verimli şekilde ayrılmak mümkün hale gelir. Ayrıca, marka vekillerinin başta marka sorgulama olmak üzere çok sayıda görevleri mevcuttur. Marka sorgulama işlemi sırasında markanın isminin daha önceden alındığı ortaya çıkabilir. Bu gibi hallerde, söz konusu marka için tescil başvurusu yapılmamalıdır. Türk Patent ve Marka Kurumu; yapılan başvuruyu en ufak benzerlik halinde dahi onaylamaz.

Marka Patent Sorgulama Neden Önemlidir?

Marka patent sorgulama; tescil alınması adına başvuru yapılacak olan ismin benzerlik durumunun kontrol edilmesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca, bu işlemin henüz isim belirleme aşamasında yapılması gereklidir. Bu sayede, markalaşma sürecine adım atan marka için herhangi bir riskin veya engelin olup olmadığı ortaya çıkar.

Marka patent sorgulama işlemi her zaman olumlu bir şekilde sonuçlanmaz. Aynı veya benzer bir marka ismine rastlandığı hallerde birtakım değişiklikler gerçekleştirilir. Hatta, benzer isimdeki bir markaya rastlandığı ve ortada hukuksuz bir durum olduğu takdirde gerekli itirazlar yapılır. Sonuç olarak, gelecekte oluşması muhtemel risk durumlarının önüne geçilmesi noktasında son derece gerekli bir işlemdir.

Marka Patent Sorgulamasının Ardından Neler Yapılmalıdır?

Marka patent sorgulama; marka tescili için gerekli bir işlem olmakla beraber sürecin tamamlandığı anlamına gelmez. Marka tescil alımı için tüm şartlar sağlandığı takdirde evrak hazırlama aşamasına geçilir. Marka vekilleri; bu noktada da devreye girer. Hem marka sorgulama hem de marka tescili için gerekli evrakların hazırlanmasından marka vekilleri sorumludur. Marka vekili; Türk Patent ve Marka Kurumu’nun istediği tüm evrakları hazırlamalıdır. Ardından, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun başvuruyu inceleme süreci başlar. Olumlu cevap alındığı takdirde markaya marka tescili sunulur. Marka tescili işlemleri için başvuru ücretinin dışında herhangi bir ücret talep edilmez.