Ombudsman Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Erzincan’da vatandaşlarla buluşacak.
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), toplumda hak arama kültürünün yaygınlaştırılması ve vatandaşın idareyle olan sorunlarını yerinde dinlemek için birçok ilde Ombudsman halkla buluşuyor programları gerçekleştirdi.
Bu kapsamda Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri, 21-22 Kasım 2022 tarihinde Erzincan’da halkla buluşacak. Başdenetçi Şeref Malkoç ve heyeti; vali, belediye başkanı, rektör, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, baro başkanı ve basın mensupları ve vatandaşlarla bir araya gelecek.
Ombudsman Şeref Malkoç, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencilerine “Türkiye’de Hak Arama Mekanizmaları ve Ombudsmanlık” başlıklı konferans verecektir.
Kamu Denetçiliği Kurumu Bilgi Notu
Kamu Denetçiliği Kurumu, Güçlü İdare Karşısında Halkın Ücretsiz Avukatıdır
Kamu Denetçiliği Kurumu, Devletle Millet Arasında Uzlaşma Kurumudur
KDK, İdare İle Vatandaş Arasında Barış Köprüsüdür
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) dünyada bilinen adıyla Ombudsmanlık Kurumu, Selçuklu’dan ve Osmanlı’dan Avrupa’ya yayılmış bir kurumdur.
Gücünü TBMM’den alan Kamu Denetçiliği Kurumu, idare ile vatandaş arasındaki sorunları çözüme kavuşturan Türkiye’nin en önemli hak arama ve arabulucu kurumlarından biridir.
KDK, kamu hizmetleri veren kurumlarla vatandaş arasında anlaşmazlık çıktığında hakemlik ve arabuluculuk yapan, vatandaşa idare karşısında rehberlik ederek idareye de yol gösteren bir kurumdur.
KDK’ye Başvurular Kolay Yapılmaktadır
Vatandaş hangi kurum ile sorun yaşadı ise yaşadığı sorunu Kamu Denetçiliği Kurumuna iletmesi yeterlidir. Vatandaşlar, kuruma www.ombudsman.gov.tr internet sitesi üzerinden, kuruma gelerek veya mektup yazarak kolayca başvurabilmektedirler. Başvuruların hiçbirinden başvuru parası, harç ve pul parası alınmamaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapıldıktan sonra en kısa sürede karar verilmektedir.
Erzincan’daki vatandaşlardan 1000’e Yakın Başvuru Geldi
Kamu Denetçiliği Kurumuna Erzincan’dan 1000’e yakın başvuru geldi. Vatandaşlar kamu kurumlarıyla yaşadıkları sorunları KDK internet sitesi üzerinden başvuru yaptı. Erzincanlılar, en fazla başvuruyu ekonomi, maliye ve vergi ile kamu personel rejimi konularında yaptı.

Bir başvurucu, Erzincan’da bir liseden okul birincisi olarak mezun olduğunu, okul birinciliğinin ilgili lise tarafından e-okul sistemine girilmemesi nedeniyle üniversiteye yerleştirilemediğini belirterek gereğinin yapılması için KDK’ya başvurdu. Başvurucuyu haklı bulan KDK, mağduriyetin giderilmesi yönünde Tavsiye Kararı verdi.
KDK, Bursu Başarısızlık Gerekçesi İle Öğrenim Kredisine Çevrilen Öğrenciyi Haklı Buldu
Bir öğrenci de almakta olduğu bursun başarısızlık gerekçesi ile öğrenim kredisine çevrildiğini belirterek durumun düzeltilmesi için çözümü Kamu Denetçiliği Kurumunda aradı. Konuyu inceleyen KDK, sorunun çözülmesi için ilgili idareye Tavsiye Kararı verdi.