Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

LGS Tercih Merkezinden Öğrencilere Destek

Yayınlanma:
ABONE OL
LGS Tercih Merkezinden Öğrencilere Destek

2022 yılı Liselere Geçiş Sistemi olan LGS kapsamında ortaöğretim kurumlarına yapılacak olan tercihlere ilişkin Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okullarda açılan Tercih merkezlerinde psikolojik danışman personelleri görevlendirdi.

2022 yılı Liselere Geçiş Sistemi olan LGS kapsamında ortaöğretim kurumlarına yapılacak olan tercihlere ilişkin Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okullarda açılan Tercih merkezlerinde psikolojik danışman personelleri görevlendirdi.

Erzincan Merkez Cumhuriyet Ortaokulu Z Kütüphanesinde açılan LGS Tercih Merkezinde görevli Psikolojik Danışman Sinan Koyun tercih merkezine gelen veli ve öğrencileri yapacakları tercihler hakkında bilgilendirdi.

YILSONU ORTALAMALARI BELLİ OLDU

Tercihler öncesinde bilgi veren Psikolojik Danışman Sinan Koyun şu ifadelere yer verdi; “Biz burada, tercih süreçlerinde, öğrencilerimizin tercihlerini çok daha sağlıklı ve doğru yapabilmeleri adına rehber öğretmenler olarak tercih danışman merkezlerinde bulunuyoruz. Yıl süresince velilerimize ve öğrencilerimize liselerimiz hakkında bilgilendirmeler yaptık. Tabii ki bununla bitecek olan bir şey değil. Öğrencilerimiz sınava girdiler. Yılsonu ortalamaları belli oldu. Kesin sonuçlar ortaya çıktıktan sonra öğrencilerimize ve velilerimize mümkün mertebede hepsini tercih danışma merkezimizde ağırlayarak hepsinin ortak kararını ve son kararını onlara bırakarak okullarımız hakkında genel bilgilendirmede bulunuyoruz.

YÜZDELİK DİLİMLERİ ESAS ALIYORUZ

Bu süreçte bizim üç tane tercih listemiz var. Birincisi okullarımıza yerel yerleştirme yani ikamet bölgesine düşen okular üzerinden olan yerleştirmedir. Burada öğrencilerimiz için 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8. Sınıf yılsonu ortalamalarını aritmetik ortalaması önemli. Burada da bu beş tercih içerisinden aynı okul türünden en fazla üç tane yani en fazla Anadolu Lisesi üç tane en fazla Meslek Lisesi ya da en fazla İmam hatip lisesi olabiliyor. Öncelikle yerel yerleştirmeyi yani kendi kayıt alanına düşen yerleştirmeyi öğrencilerimiz yaptıktan sonra eğer sınava girmişse tabii ki liselere giriş sınavına girmek zorunda değiller, ama öğrencilerimiz sınava girmişse ve o alanda da tercih yapmak istiyorlarsa bu sefer o tercih listemizde toplam on tercihimiz bulunuyor. Erzincan ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde istediği liseyi tercih edebilir. Burada da velilerimize ve öğrencilerimize bu tercihlerini sağlıklı yapabilmeleri için daha çok oradaki yüzdelik dilimleri esas alıyoruz. Burada öğrencinin istediği uzun vadede istediği hedefler çerçeveler içerisinde mesela sayısal alanda meslekler istiyorlarsa sayısala dönük olan liseler ya da eşit ağırlık alanında istiyorlarsa eşit ağırlık dönük olan liseler noktasında gereken bilgilendirmeyi yapıyoruz.

BİLGİLENDİRMELERİMİZİ ÖĞRENCİLERİMİZE VE VELİLERİMİZE YAPTIK

Tercih sisteminde son listemiz pansiyonlu okular listesi. Bu daha çok kırsal bölgeler için geçerli olan bir liste. Erzincan Cumhuriyet Ortaokulu ile alakalı şu ana kadar herhangi bir seçim olmadı. Daha çok kırsal alanlarda kalan öğrencilerin tercih etmiş olduğu bir listedir. Bu listemizle ilgili öncelikle bu tercih sistemini velilerimize anlattıktan sonra velilerimizin tabii ki merak ettiği konular var meslek liseleri nedir?  Avantajları nelerdir? Hangi alanlar var? Hangi dallar var? Akademik lise sonrası öğrencilerin avantajlıları dezavantajı nelerdir? Bunlarla ilgili bilgilendirmede bulunduruyoruz. Süreç içerisinde de zaten biz bu bilgilendirmelerimizi öğrencilerimize ve velilerimize yaptık. Bunu yaparken okul idaresi ve şube rehber öğretmenler, bütün paydaşlarımızla, bütün meslektaşlarımızla beraber bu bilgilendirmeleri yaptık. En son aşama olan ve en son tercih sürecinde bu bilgilendirmeleri yaptıktan sonra son kararı velilerimize bırakıyoruz. Meslek Liselerimizin avantajları var. Bizde elimizden geldiğince bütün liselerimizin avantajlarını, olanaklarını velilerimize sunuyoruz. Son karar veli ve öğrencinin birlikte almış olduğu karar oluyor. Tercih sürecimizi bu şekilde sonlandırılmış oluyoruz.” Dedi.

Psikolojik Danışman Sinan Koyun yapmış olduğu açıklamanın ardından tercihler için katılım sağlayan öğrenci ve velilerin sorularını cevapladı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com