Lazer kesim özellikle demir, metal veya aluminyum gibi malzemeleri kesmek için kullanılan gelişmiş bir teknolojidir. Özellikle endüstriyel alanda çok yaygın olarak kullanılan bu teknoloji sayesinde birçok zorlu iş çok daha kolay gelmiştir. CNC ismi verilen makineler ile yapılan bu işlemler ile farklı kalınlıklara sahip olan metaller istenen her türlü şekilde kesilebilirler. Son yıllarda sanayi alanında çok yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu işlem ile daha önce yapılması mümkün olmayan veya çok zor olan işlemler dahi mümkün hale gelmiştir. Bilgisayar destekli yapılan kesme işlemleri ile kesme işlemleri hatasız ve mükemmel ölçüler de tamamlanabilir.

Lazer kesim makinası birçok farklı malzemenin kesilmesi için kullanılabilir. Kumaş, plastik, kağıt, karton, ahşap, cam veya deri gibi malzemeler kesilebilir. Ancak ana kullanım amacı kesilmesi güç olan metallerin kesilmesidir. Çok özel bir teknolojiye sahip olan lazer kesim makineleri lazer ışını kullanarak malzemeleri kesebilen veya malzemeler üzerinde kazıma yaparak istenen desenlerin oluşmasını sağlayabilen makinelerdir. Bu sebeple kullanım alanları tahmin edilenden çok daha fazladır. Bir levhaya şekil vermek, desen oluşturmak ve buna benzer işlemler için bu makineler kullanılabilirler. Her geçen gün daha da gelişen lazer kesim teknolojisi sayesinde artık çok farklı ürünler de üretilmektedir.

Lazer Kesim Makinası Nasıl Çalışır?

Lazer kesim makinası çok karmaşık ve detaylı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kullanan kişilerin mutlaka tüm detayları bilmeleri ve yaşanan sorunlara nasıl müdahale edeceklerini bilmeleri gerekir. Bu makinelerde lazer odak merceği ve kesilecek malzeme arasında yer alan kesme başlığından yardımcı gaz verilerek kesme işlemleri yapılır.  Lazer ışığı ile bir araya gelen yardımcı gaz odaklanan bölgedeki kısmı eritip kesme işlemini yapar. Kesim sırasında açığa çıkan yüksek miktardaki ısı sayesinde malzeme eriyik haline gelebilir. Metal ile işler yapılan her alanda kullanılabilen bu ürünler ile çok büyük çaplı malzemeler ile küçük ebatlı malzemeler üretilebilir. Yapılan kesim işlemleri pürüzsüz ve hatasız olabildiği için el ile yapılan kesimler iler aralarında çok fark olur.

Lazer kesim makinası mobilya üretimi, beyaz eşya üretimi veya otomotiv üretimi gibi aklınıza gelen her alanda kullanılabilirler. Örneğin bir levha üzerinde gördüğünüz kabartma veya oyma yazılar ancak bu makinalar ile yapılabilir. Çok özel ve çok farklı bir çalışma tekniğine sahip olmasından dolayı bakım ve onarım işlemleri mutlaka işin uzmanı olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ciddi onarım maliyetleri ile karşı karşıya kalınabilir. Birçok farklı tasarım ve farklı ebat ile üretilen bu makinalar bilgisayar üzerinden yapılan tasarımları sahip oldukları özel teknoloji ile istenen malzemelerin üzerine aktarır veya istenen tasarıma göre istenen malzemeleri keserler. Eğer lazer kesim makinası satın almak veya bu makinalar hakkında bilgi almak isterseniz o zaman sanayiden.com her zaman sizinle.