Eğitim-öğretim yılının başlamasına çok az bir vakit kalmışken öğrencilerin büyük bir çoğunluğu KYK yurt başvurusu nasıl yapılır sorularını yöneltiyor. İlgili koşulları sağlayan her öğrencinin ücretsiz bir şekilde yapacağı başvurular sayesinde bütün okul süresi boyunca konaklama sağlanıyor. Öğrenciler son derece uygun bir fiyata hem konaklama hem de öğünlük yiyeceğe sahip oluyor. KYK yurt başvurusu yapıldıktan çok kısa bir süre sonra sonuçlanıyor ve öğrenciler hangi yurtta kalacaklarını öğrenebiliyor.

KYK Yurt Başvurusu Yapımı

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine bağlı olarak sağlanan KYK yurt başvuruları direkt e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Böylelikle de öğrencilerin herhangi bir kurum veya kuruluşa gitmelerine gerek kalmıyor. Fakat KYK yurt başvurusu yapmak için öğrencilerin e-Devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor. Bu şifreye halen sahip olmayan öğrenciler evlerine en yakın PTT şubesine giderek şifrelerini temin edebiliyor. Şifreyi aldıktan sonra e-Devlet sistemine sınırsız erişim sağlanıyor.

KYK yurt başvuru tarihleri açıklandıktan sonra e-Devlet üzerinden yurt başvuru sekmesine giriş yapılıyor. Burada ilgili bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi isteniyor. Öğrenciler bilgileri eksiksiz girdikten ve başvuruyu onayladıktan sonra geri beklemek kalıyor.

Kimler Başvurabilir?

KYK yurt başvurusu şartları kapsamında hangi öğrencilerin başvuru yapabileceği merak ediliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu şartların herhangi birinde eksiklik görürse başvuruyu onaylamıyor. Dolayısıyla başvuru yapmadan önce KYK yurt başvurusu şartları incelenmelidir. Kısaca şartların ne olduğundan ve kimlerin başvurabildiğinden söz edecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Bir yükseköğretim kurumunda örgün eğitim görüyor olunması

·         Öğrencinin ailesinin ilgili yükseköğretim kurumunun il ve ilçesi sınırları dışında olması

·         Herhangi bir suça bulaşmamak ve suç kaydının bulunmaması

·         Daha önce Bakanlık ya da diğer kurum ve kuruluşların yurtlarından atılmış olunmaması veya 6 aydan fazla uzaklaştırma cezasının bulunmaması

·         Kamu personeli olunmaması

·         Yurt başvurusu için gereken 35 yaş sınırının doldurulmuş olunmaması

·         Toplu alanda yaşamak için gerekli akıl ve ruh sağlığının bulunması

·         Asgari ücret tutarının 1 buçuk katı üzerinde bir işte çalışılmıyor olunması

Genel olarak bu koşulları sağlayan öğrencilerin KYK yurt başvurusu alınmaktadır. Ancak bazı özel durumların bulunması halinde ilgili birimlere ulaşarak sorgulama yapılması gerekmektedir. Şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına özel kontenjan gibi ayrıcalıklar söz konusu olabilmektedir.

KYK Yurt Başvuru Tarihleri

Birçok üniversite öğrencisinin merak ettiği KYK yurt başvuru tarihleri şu an için herhangi bir açıklamayla sonuçlanmış değildir. Her yıl Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen yurt başvuruları geçen sene 24 Ağustos’ta başlamış ve 28 Ağustos’ta sona ermişti. Bu yıl da ayı sonuna doğru başvuruların ilan edileceği öngörülüyor diyebiliriz. KYK yurt başvuru tarihleri açıklandığında Bakanlığın web sitesinde duyuru yapılacaktır.

KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

2023-2024 eğitim-öğretim dönemine girilmiş iken KYK yurt ücretleri ne kadar oldu sorusu birçok öğrenci tarafından sorulmaya devam ediyor. Her yıl güncellenen bu tutarlar şu an için herhangi bir açıklamayla güncellenmedi. Geçen yıl yani 2022-2023 KYK yurt ücretleri ne kadardı diye soracak olursanız şu tabloyla bütün tiplerin ücretlerini görebilirsiniz:

2022-2023 Dönemi Yurt Ücretleri

YURT TÜRLERİ

DEPOZİTO ÜCRETİ

YURT ÜCRETİ

1. Tip

683 TL

500 TL

2. Tip

752 TL

550 TL

3. Tip

820 TL

600 TL

4. Tip

888 TL

650 TL

5. Tip

957 TL

700 TL

6. Tip

1093 TL

800 TL

Ne Zamana Kadar Kalınabiliyor?

KYK yurt başvurusu yapmış ve kalmaya hak kazanmış öğrenciler, tüm öğrenim süresi boyunca konaklama yapabiliyor. Öğrencilerin konaklama yapacağı yurtlar hangi tarihlerde konaklama için gelebileceklerini duyurmaktadır. Öğrenciler bahar dönemi final sınavlarını da verdikten sonra memleketlerine dönebilmektedir.

Ayrıca yükseköğretime devam etmekte olan ve okulunun sınavına girmek için gelen öğrenciler de konaklama yapabiliyor. Bunun gibi çeşitli durumları olan hangi öğrencilerin konaklama yapabileceği Bakanlığın web sitesi üzerinde detaylıca açıklanmıştır. Buradan ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.