Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cumartesi

28°/ 18°

Pazar

30°/ 17°

Pazartesi

33°/ 20°

Salı

33°/ 21°

Çarşamba

29°/ 19°

Perşembe

31°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kurban Alırken Dikkat

Yayınlanma:
ABONE OL
Kurban Alırken Dikkat

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi  Veteriner Hekim Serkan Kütük, vatandaşların  kurbanlık alıp ve  kendileri kesecek kişilerin dikkat etmesi gerekli hususlar konusunda bir takım uyarılarda bulundu.

Kütük konuşmasında şunlara yer verdi; “Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır. Buraların dışındaki yerlerden kurban alınmamalıdır.

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA ARANACAK BELGELER

Hayvanın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında kayıtlı olduğunu gösteren, kulak küpelerinin olmasına, 

Veteriner hekim tarafından muayene edilerek sevk edildiğini gösteren, veteriner sağlık raporu ve hayvanların pasaportlarının olmasına, küçükbaş hayvanlarda ise Kulak küpelerinin ve veteriner sağlık raporunun olmasına dikkat edilmeli.

KURBANLIK HAYVANIN SEÇİMİ

Öncelikli olarak satın alınan kurbanlığın besi durumu iyi olmalı, Gebe olmamalı, yeni doğum yapmış olmamalı, büyükbaş hayvanlar iki yaşından küçük olmamalı.

HASTALIK BELİRTİLERİ

Yüksek ateşi olmamalı, tüyleri karışık ve mat olmamalı, Bakışları ve dış görünüşleri cansız olmamalı, Pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı, çevreye karşı aşırı tepkili ya da çok duyarsız olmamalı ve vücudunda şişlikler olmamalı.

KURBANLIKLARIN KESİMİ

Kurbanlık hayvanların kesimleri için öncelikli tercihimiz, veteriner hekim kontrolü yapılan ve hijyen şartları çok daha iyi olan, Bakanlıktan ruhsat almış mezbaha ve kombinalar veya geçici kesim yerleri olarak düzenlenen yerler olmalıdır. Kesim yapılacak yerler temiz ve serin olmalı ve buralarda bol miktarda su bulunmalıdır. Kesim işlemi, mümkün olduğunca hayvanlar askıya alınarak yapılmalıdır. Böylece kesme ve yüzme işleminin daha temiz ve sağlıklı bir şekilde yapılması yanında kanın akması da daha iyi sağlanacaktır.

KESİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

Kesim yeri temiz olmalı ve akan su bulunmalıdır.Kesim yapan kişinin sağlıklı ve temiz olması gerekir. Elinde kesik veya yara varsa hijyenik eldiven kullanmalıdır.Bıçaklar sık sık temizlenmelidir.Hastalıklı doku ve organların kesimi sırasında kirlenen bıçaklar dezenfekte edilmelidir.Hayvan tutulup yatırılırken veya askıya alınırken işkence-eziyet edilmemelidir.Kesim mümkünse askıya alarak yapılmalıdır.İç organlar yüzme işini takiben en kısa sürede çıkarılmalıdır.Yutak boşaltılmalı, mide-bağırsak, safra ve idrar kesesi ve üreme organları çıkarılmalı,  memeler karkastan uzaklaştırılmalıdır.Kesim sırasında kan, bağırsak içeriği gibi maddelerle çevrenin kirlenmesi engellenmelidir.Tüketilecek sakatatlar temiz bir şekilde çıkarılmalıdır.Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi güzel çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde derin çukurlara gömülmelidir” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler