Erzincan İl Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen seminere Erzincan Valisi Mehmet Makas, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Korucular Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Karaman, Jandarma Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, davetliler ve güvenlik korucuları katıldı.

GÜVENLİK KORUCULUĞU SİSTEMİ ISLAH EDİLMİŞTİR

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Korucular Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Karaman: ‘bölücü terör örgütü 1984 yılından itibaren doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan illerde silahlı terör örgütü eylemlerin arttırılması ve bölge halkına yönelik katliamların girişilmesi üzerine güvenlik güçlerimizle birlikte ulaşılması zor köy ve mecralarda  icra edilen görevlerde PKK terör örgütüne karşı vatandaşların can ve mal güvenliği sağlanması maksadıyla 442 sayılı köy kanunu kapsamında İçişleri Bakanlığı bünyesinde olmak üzere güvenlik koruculuğu sistemi ıslah edilmiştir. İller İdaresi Genel Müdürlüğü olarak Cumhurbaşkanımızın riyasetinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla 2016 yılında genel müdürlüğümüzü bünyesinde kurulan korucular daire başkanlığı korucularımızın temek meseleleriyle yakından ilgilenmektedir. Güvenlik korucularımızın güvenliği esnasında karşılaştıkları zorluklarla mücadele edebilmeleri için her türlü desteği sağlamaktadır. Bugün itibariyle ülkemiz genelinde 31 ilde 57 bin 543 güvenlik korucusu 17 bin 774 gönüllü güvenlik koruyucusu görev yapmaktadır. Erzincan ilimizdeyse 15’i kadın olmak üzere 464 güvenlik koruyucusu 3’ü kadın olmak üzere bin 74 gönüllü güvenlik koruyucusu görev yapmaktadır. İller İdaresi Genel Müdürlüğümüz ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim görevlilerimizle birlikte hazırladığımız hizmet içi eğitim programı kapsamında Oğuzhan Aydın tarafından ‘Milli Manevi Değerler Üzerine’  bir konferans ile programımız başlayacaktır. Programın devamında genel müdürlüğümüzce hazırlanan diğer sunumlar yapılacak. Hizmet içi eğitim programımızın son bölümünde genel değerlendirme yapılacaktır. Bugüne kadar terörle mücadelede şehit düşen güvenlik korucularımızı rahmetle anıyor gazi korucularımıza sağlık sıhhatli bir ömür eğitim programımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum’ dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ HAREKÂTINDA AKTİF ROL ALMIŞLARDIR

Ardından konuşmasını yapan Jandarma Kıdemli Albay Hüsamettin Erol: ‘ korucularımız gerek yurt içi gerekse yurt dışında terör örgütü harekâtında aktif rol almışlardır. Güvenlik korucularımız sadece terörle mücadele değil alayımızın diğer emniyet ev asayiş işlerinde de görev almaktadır’ şeklinde konuştu.

Son olarak konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Erzincan Valisi Mehmet Makas: ‘ bütün konuşmalarımda belirtiyorum bizim milletimiz yaradılışında bu yana dünyaya nizam vermek için yaratılmış bir millettir. Dolayısıyla bu millet için her kim ter döküyorsa bilsin ki Allah’ın verdiği bu kudretli görevi yerine getirmek adına yol yürüyor. Koruculukta, güvenlik koruculuğu da böyle mübarek ve kutsal bir görevdir. Dünyaya nizam vermek adına bir yürüyüş. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve sayın bakanımızın cevvalliğinde terörle mücadele bağlamında  çok büyük başarılara imza attık. Son 20 yılda hakikaten hayal bile edemeyeceğimiz çok olumlu sonuçlara ulaştık. PKK denilen terör örgütü bitme noktasına gelmiştir. Ancak bu mübarek topraklar aynı zamanda dağlık topraklardır. PKK dan önce de vardı PKK dan sonra da olacaktır. Bu mücadele hak ile batılın mücadelesidir. Ak ile karanın mücadelesidir. Dolayısıyla hakkın savunuculuğunu aziz milletimiz sadece kendi coğrafyası değil  dünyaya nizam verme görevinden kaynaklı gayrimüslimlerin dahi  beklenen ve özlenen milleti yöneticisi olarak bu kutlu yürüyüşte, dirilişte yol yürüdükçe sıkıntılarımızda olacaktır. Bitme noktasına gelen terörle özellikle PKK ile mücadele bağlamında vermiş olduğu  emeklerden dolayı her birinize ve ailelerinize canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Beklediğiniz yer sadece köyünüz değil, sadece can Erzincan değil beklediğiniz yer sadece Anadolu toprakları değil, sınır ötesindeki yerler değil. Beklediğiniz yer İslam’ın son kalesi olan Anadolu topraklarıdır. Dolayısıyla yükünüz ağır, vazifeniz ağır ama sonucu da bir o kadar yüksektir. Sizler bizim gururumuz, gücümüzsünüz gözbebeğimizsiniz. Kazasız belasız bir şekilde bu mücadeleyi hep beraber devam ettireceğiz. Şehit olan kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. Gazi kardeşlerimize uzun ömürler diliyorum. Bu programa da emek verenlere çok teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Eğitimin başlaması adına eğitici olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın sunumunu gerçekleştirdi.