Erzincan Medya
15° Erzincan

Erzincan

15°

Erzincan

Salı

31°/ 17°

Çarşamba

32°/ 18°

Perşembe

33°/ 19°

Cuma

31°/ 16°

Cumartesi

31°/ 18°

Pazar

31°/ 20°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kış Ayına Girerken Ortaya Çıkacak Göz Sorunlarına Dikkat!

Yayınlanma:
ABONE OL
Kış Ayına Girerken Ortaya Çıkacak Göz Sorunlarına Dikkat!

Kış Ayına Girerken Ortaya Çıkacak Göz Sorunlarına Dikkat!  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi. 

Mevsimler değiştikçe ve daha soğuk havalar geldikçe, bazı insanlar gözle ilgili belirli sorunlar yaşayabilir. Kış aylarında ortaya çıkabilecek yaygın göz sorunları şunlardır: 

*Kuru Gözler: Soğuk ve rüzgârlı hava, iç mekan ısıtması ile birleştiğinde gözlerde kuruluğa neden olabilir. Bu durum tahriş, kızarıklık, kumlanma hissi ve bulanık görme gibi semptomlara yol açabilir. 

*Kızarıklık ve Tahriş: Sert rüzgarlara, soğuk havaya ve kuru havaya maruz kalmak gözlerde tahrişe, kızarıklığa ve rahatsızlığa neden olabilir. 

*Güneş Parlaması ve Kar Körlüğü: Kar ve buz güneş ışığını yansıtarak UV maruziyetini artırır. Bu durum kar körlüğü olarak bilinen bir duruma yol açarak geçici görme kaybına, göz ağrısına ve ışığa karşı hassasiyete neden olabilir. 

*Göz Enfeksiyonu Riskinde Artış: İç mekanlarda başkalarıyla yakın temas halinde daha fazla zaman geçirmek, konjonktivit (pembe göz) gibi göz enfeksiyonlarına neden olan virüslerin veya bakterilerin yayılma riskini artırabilir. 

*Alerjiler: Mevsimsel alerjiler ilkbahar ve yaz aylarında daha yaygın olsa da, toz, küf ve evcil hayvan tüyü gibi iç mekan alerjenleri, insanların iç mekanlarda daha fazla zaman geçirdiği kış aylarında göz alerjisi semptomlarını şiddetlendirebilir. 

Kış aylarında bu sorunları önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olmak için 

Nem seviyelerini korumak ve kuruluğu önlemek için iç mekanlarda bir nemlendirici kullanın. Dışarıdayken gözlerinizi kamaşmadan ve olası kar körlüğünden korumak için UV ışınlarını engelleyen güneş gözlükleri takın. Enfeksiyonların yayılma riskini azaltmak için ellerinizi sık sık yıkayarak iyi hijyen uygulayın. Düzenli olarak göz kırpın, ekranlara ara verin ve kurulukla mücadele etmek için kayganlaştırıcı göz damlaları kullanın. Göz sağlığını desteklemek için vitaminler ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin sağlıklı bir diyet uygulayın. 

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com