Suyun insan vücuduna olan faydalarını herkes bilir. İnsanlar, vücutları ile orantılı olmak kaydıyla gün içerisinde 2,5 – 3 litre kadar su tüketmelidir. Ancak bu suyu tek seferde ya da kısa zaman aralığında tüketmek yerine, güne yayarak zaman zaman tüketmek faydalı olacaktır. Peki hiç suyun da zararlı olabileceği aklınıza geldi mi? Evet, tüketildiğinde vücuda ve organlara zarar verdiği durumlar da olduğu için buna dikkat ederek su tüketmeniz oldukça önemlidir. Yoksa bu durumları düzenli olarak uygulamanız halinde organlarınıza ciddi zarar verirsiniz.

·         Yemekten hemen sonra içilen su vücuda zarar veriyor.  Özellikle normalden fazla yediyseniz hemen üzerine su içmek, midede şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemlerini beraberinde getiriyor.

·         Spordan hemen sonra içilen su her ne kadar yararlı gibi gelse de aslında oldukça zararlı. Terledikten sonra vücuttan atılan sodyum ve potasyumun yerine konması için mineralli su tüketilmesi öneriliyor. Direkt içilen suyun egzersizden sonra hiçbir faydası yok.

·         Özellikle geç yemek yedikten sonra ve aşırı baharatlı, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden sonra gece susamak oldukça fazla görülür. Ancak uyku arasında uyanıp içilen su organları son derece rahatsız eder. Siz uyurken organlarınız da uyumakta ve dinlenmektedir. Bu sırada içilen su, organlarınızın yeniden hızla çalışmasına ve dolayısıyla da dinlenememesine sebep olur. Bu durum düzenli devam ederse mide rahatsızlıklarını ortaya çıkarabilir.

İmamoğlu çiftinden 'Sarı Saltık' ziyareti İmamoğlu çiftinden 'Sarı Saltık' ziyareti

·         Çok acı ve baharatlı yedikten sonra su içmek, herkesin yaptığı bir davranıştır. Ancak yanlıştır. Acıdan hemen sonra içilen su, midede gastrit ve reflü gibi sorunları ortaya çıkarıyor.

·         Tatlı yedikten sonra içilen su ise şekeri yükseltir. Bu yüzden tatlıdan sonra su yerine süt tüketmek daha faydalı olacak ve vücudunuzdaki şekeri dengeleyecektir. Buna meyve örneği de dahil edilebilir. Meyvelerde de yüksek şeker bulunduğu için hemen sonra su içilmemelidir.

·         Duş aldıktan hemen sonra içilen su ise, vücudun çabuk yaşlanmasına sebep olur.

Tüm bunlara dikkat ederek, gün içerisinde belirli aralıklarla içilen su sizlere daha yararlı olacaktır. Tek seferde çok fazla su tüketmek ise başta su zehirlenmesi olmak üzere ciddi problemlere sebep olabilir. Suyu tüketirken ise çok soğuk yerine normal sıcaklıkta ılık denebilecek suyun tüketimi vücut için daha yararlı olacaktır.