İnsan yaşamı boyunca sağlıklı olmak için beslenmesine de dikkat etmek zorundadır. Ancak bunu yaşamın her anında uygulamakta zorlananlar, sık sık diyet programlarına başvuruyorlar. Son derece fazla diyet çeşidi olmasına rağmen aslında insanların kendilerine en uygun olan diyeti yapmaları hem daha sağlıklı olacak hem de daha etkili olacaktır. Hem yaygın olan hem de sağlıklı olan en popüler diyet türleri ve kısaca içerikleri:

1.       Karbonhidratı düşük, proteini yüksek diyet: böbrek ve karaciğer hastalarının daha sık tercih ettiği bir diyet türüdür. Ancak her insana uygun olmayabilir. Yüksek protein zaman zaman sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden uzun süre yapmamak gerekir.

2.       Dukan diyeti: 4 bölüme ayrılan dukan diyeti; atak, seyir, güçlendirme ve koruma evrelerinden oluşur. Koruma evresi dışındaki evrelerin belirli süreleri varken koruma evresi süresiz olarak yapılmalıdır. Her evrenin kendine göre tüketimi yoğun olan besin grupları vardır.

3.       Hollywood diyeti: Temel mantığı saat 20:00’dan sonra herhangi bir şey tüketmemeye dayanır. Şeker kesinlikle yasaktır. 3 ana öğün ve 1 ara öğünden oluşur. Başlarda zor olsa da alıştıktan sonra kolay uygulanabilen diyetler arasında yer alır.

4.       İsveç diyeti: 13 günden fazla uygulanması tavsiye edilmeyen İsveç diyetinde en az 6 gün de uygulama yapmak gerekir. Tamamen protein tüketimini içerir ve kesinlikle gazlı içecek ve şekere yer yoktur.

5.       Karatay diyeti: Tamamen doğala yönelim olarak bilinen karatay diyetinde şekerli, unlu ürünler, ağlı ürünler, işlenmiş ürünler tüketilmemelidir. Sebze, et ve balık tüketiminin yanı sıra sebzeye de yer verilen bu diyette alkol de yasaktır. Akşam 19:00’dan sonra da tüketim yapılmaması gerekir.

Vişneli Tart Tarifi Vişneli Tart Tarifi

6.       Ketojenik diyet: Sınırlandırılmış karbonhidrat tüketimi ve ölçülü protein tüketimini kapsar. Böylece vücut şeker yerine yağ yağmaya başlar.

7.       Montignac diyeti: 1990’lı yılların popüler diyetlerindendir ve iki aşamadan oluşur. Zayıflama ve dinlenme. Vücut ağırlığına oransal olarak protein alımı ve benzeri alımlar yapılır ve ardından vücut dinlenmeye ve mevcut durumu korumaya geçer.

8.       Akdeniz diyeti: Yalnızca sebze ve meyve ağırlıklı beslenme içerir. Et ve proteine çok yer verilmez. Tatlı da meyvelerden alındığı için ek şeker tüketimi yasaktır.

Tüm bu diyet türleri arasından insanlar kendilerine uygun olandan çok en kolay gördüklerini tercih etse de aslında hepsinde önemli olan diyete tam uymaktır. Hangi diyet türünü seçerseniz seçin kurallara dikkatle uymadığınız sürece etkisini görmeniz zorlaşacaktır.