Erzincan Tapu Kadastro Bölge Müdürü Hasan Dayıkaraca, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek yapılan ve çalışmaları süren işler açıklamalarda bulundu.

Erzincan Tapu Kadastro 24. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programda İl Müdürü Hasan Dayıkaraca, Bölge Müdürlüğünün yetki alanında Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt illeri bulunduğunu ifade ederek, toplam 18 Tapu Müdürlüğü ve bağlı illerde 3 Kadastro Müdürlüğü olmak üzere toplam 21 Müdürlükte hizmet verilmektedir’ diye konuştu.
 
AFAD il binasında gerçekleştirilen toplantıda  Erzincan Tapu Kadastro Bölge Müdürü Hasan Dayıkaraca, Bölge Müdür Yardımcısı Bilal Selçuk, Kadastro Müdürü Servet Ural, Tapu Müdürü Taci Sayın, Hukuk Şube Müdürü Haluk Erken, Personel Şube Müdürü Fatih Keskin de katıldı.


Program basın mensuplarına açıklamada bulunan Müdür Dayıkaraca, Erzincan Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğünün faaliyetlerinden bahsederek şunları kaydetti: ‘2023 yılında bugüne kadar yaklaşık 62 bin işlem yapışışız dolayısıyla işlem sayımızı bir önceki yıla göre arttırmışız. Devlet ekonomisine de katkımız söz konusu. Bugüne kadar yaklaşık 70 milyonluk ekonomiye katkıda bulunmuşuz. İl ve ilçelerdeki tapu müdürlüklerinde yapmış olduğumuz işlemler karşılığında. 
Bölge Müdürlüğümüze bağlı tüm birimlerimizde toplam  186 personelimiz mevcuttur. Erzincan İl geneli toplam personel sayısı:105
Erzincan Tapu ve Kadastro 24.Bölge Müdürlüğü Personel Sayısı : 22 
Erzincan Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı: 27
Erzincan Kadastro Müdürlüğü :31
Çayırlı Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı : 4 
İliç Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı : 4
Kemah Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı : 2 
Kemaliye Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı : 2 
Otlukbeli Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı : 1 
Refahiye Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı : 4
Tercan Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı: 3 
Üzümlü Tapu Müdürlüğü Personel Sayısı:5
Toplam Hizmet Bina sayımız:11
Hükümet Konağındaki Bina sayımız : 7
Kiralık bina sayımız: 1
Erzincan Bölge Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü  ve  Tapu Müdürlüğü Hazineye ait tahsisli binalarda hizmet vermekte olup 3 müdürlüğünde bir arada olacağı yeni binaya ihtiyaç vardır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yıllara dayalı deneyim ve tecrübesine teknolojik gelişmelerini de ekleyerek, dijital arşive geçmesiyle birlikte Noterler Birliği ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol neticesinde Tapu işlemlerinde alım , satım gibi işlemler Tapu Müdürlükleri ve Noterler Birliği tarafından da yapılacaktır.
Bu İşlemlerle vatandaşlarımıza daha hızlı ve güvenilir hizmet sunmak hedeflenmektedir.
Alım , Satım işlemleri Tapu dairesi tercih edilirse yalnızca tapu harcı ödeniyor. İşlem noterde yapılırsa tapu harcına ek olarak noter ücreti de verilecek. 
1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen noterden alım satım işlemi, Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 Temmuz 2023 tarihinde başlamıştır. 

Erzincan da 63 birimde biten ‘Erzincan İli 2b-1. Grup Sayısal Kadastral Harita Yapım İşi’ ihale bedeli 700.000 TL olup çalışmalar tamamlanmıştır.
Erzincan İli Çayırlı İlçesi 17 birimde 320 parselde ve Tercan ilçesi 17 birimde 152 parselde ek-1 sayısallaştırma çalışmaları tamamlanmıştır.
Refahiye İlçesi Alacaatlı ve Teknecik Köylerinde, Merkez İlçesi Gümüştarla , Handeresi, Ilıdere ve Çayırlı İlçesi Çaykent birimlerinde 22-a yenileme çalışmaları tamamlanmıştır.

Erzincan Merkez’e bağlı Ağılözü Köyünde 3 parsel’de, Ballı Köyünde 4 parsel’de , Çatalarmut Köyünde 2 parsel’de ve Yalnızbağ/Mimarsinan Mahallesinde 3 parsel’de 2/b çalışması devam etmektedir. 

Erzincan’daki AFAD Gönüllüleri Hatay’a Destek Oluyor Erzincan’daki AFAD Gönüllüleri Hatay’a Destek Oluyor

3402 Sayılı Kadastro Kanunun Ek-4. maddesi kapsamında toplam 107 birimde 2/b Kullanım kadastrosuna ihtiyaç vardır. Bunlardan İliç İlçesinde 23 birimde (195 hektar) ve Kemaliye İlçesinde 19 birimde (413 hektar) olmak üzere toplam 42 birimde ve 608 hektarlık alanda çalışmaların ihale usulü ile yapılması planlanmaktadır.
Erzincan İli ve İlçelerinde toplam 63 birimde 22-A çalışmasına ihtiyaç vardır.
Erzincan İli ve İlçelerinde toplam 65 birimde daha 2/B çalışmasına ihtiyaç vardır. 

Erzincan Merkez ve İlçelerinde toplam 79 birimde toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir.
*Merkeze bağlı Mahmutlu,Balıbeyi,Güllüce,Üzümlü İlçesine bağlı Denizdamı,Tercan İlçesine bağlı Köprübaşı ve Çayırlı İlçesine bağlı Mazlumağa köyleri olmak üzere toplam 6 birimde  kontrol ve tescil çalışmaları tamamlanarak tapu senetleri DSİ’ye gönderilmiştir.
Diğer birimlerde çalışmalar devam etmektedir 
3402 Sayılı Kadastro Kanunun Ek-4. maddesi kapsamında toplam 107 birimde 2/b Kullanım kadastrosuna ihtiyaç vardır. Bunlardan İliç İlçesinde 23 birimde (195 hektar) ve Kemaliye İlçesinde 19 birimde (413 hektar) olmak üzere toplam 42 birimde ve 608 hektarlık alanda çalışmaların ihale usulü ile yapılması planlanmaktadır.
Erzincan İli ve İlçelerinde toplam 63 birimde 22-A çalışmasına ihtiyaç vardır.
Erzincan İli ve İlçelerinde toplam 65 birimde daha 2/B çalışmasına ihtiyaç vardır’ dedi.