Erzincan Medya
27° Erzincan

Erzincan

27°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kapya Biberler Takip Ediliyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Kapya Biberler Takip Ediliyor

Son yıllarda Erzincan genelinde üretimi giderek yaygınlaşan kapya, üreticiler tarafından benimsendi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde uyguladığı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında Erzincan’da 2 yıldır sebze üreticilerine hibeli olarak kapya biber fidesi temin ediliyor. 2024 yılı için bölgeye Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 417 bin adet kapya biber fidesi temin edilmişti.
Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri Erzincan Merkez ve Üzümlü ilçesine bağlı köylerde toprakla buluşturulan fideleri yakından takip ediyor. Teknik ekipler, kapya biber çeşidinin ekildiği alanlarda fidelerin gelişimlerini takip ederek, hastalık ve zararlı kontrolü yapıyor. Geçtiğimiz yıl Erzincan’da kapya biber yetiştiriciliği bölge halkı tarafında yoğun ilgi görmüştü. Üreticilerin ürünlerini sağlıklı bir şekilde yetiştirerek Pazar sorunu yaşamadan satmasının ardından bölgede kapya biber yetiştiriciliği açık alanlarda artarak devam ediyor.
Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri sahadaki kontrollerini sürdürürken alanda herhangi bir sorun bulunmadığını belirtti. Projeye dahil olan çiftçilerle birebir temas kuran ekipler, çiftçilere teknik bilgi aktarımını sürdürüyor.
Üreticilerin ürünlerini sağlıklı bir şekilde yetiştirerek Pazar sorunu yaşamadan satmasının ardından bölgede kapya biber yetiştiriciliği açık alanlarda artarak devam ediyor. Bölgenin sebze ve meyve deposu olma yolunda ilerleyen Erzincan’da teknik ekipler de sürekli çiftçilere yardımcı oluyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler