Erzincan Medya
26° Erzincan

Erzincan

26°

Erzincan

Perşembe

29°/ 16°

Cuma

31°/ 17°

Cumartesi

28°/ 18°

Pazar

26°/ 16°

Pazartesi

29°/ 15°

Salı

30°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kadınlar İmece Usulü Kışlık Ekmek Pişiriyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Kadınlar İmece Usulü Kışlık  Ekmek Pişiriyor

Erzincan’da   kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan ve yaklaşık  bir yıla yakın bayatlamadan muhafaza edilebilen yufka ekmeği yapımına başlanıldı. Kırsal bölgelerde yaşayan kadınlar imece usulü ile ekmeğini pişiriyor.

Erzincan’da gelenek haline gelen kışlık yufka ekmek yapımı telaşı başladı. Sonbahar ayının  yaşandığı bugünlerde kırsalda yaşayan kadınlar, yufka ekmek yapımı için kolları sıvadı. Erzincan’ın merkez köylerinde yaşayan kadınlar sabahın erken saatlerinde bir araya gelerek hava kararıncaya kadar imece usulü ile ekmek pişiriyor. Herhangi bir katkı maddesi kullanılmaksızın un, tuz ve su ile yoğurulan hamurlar, kışlık ekmek için hazırlanıyor. İncecik açılan yufkalar ateş üzerinden saç veya tandırda pişiriliyor. Aylarca evlerin serin yerlerinde ve depolarda muhafaza edilen yufka ekmekler bayatlamadan tüketiliyor.

Kışlık ekmek yapımına başladıklarını dile getiren köy sakinleri: ‘ kış ayı gelmeden her türlü yiyeceğimizi önceden hazırlamaya çalışıyoruz. Bunlardan biride ekmek yapmamız. Kış için gerekli ekmeği komşularımızla yapıyoruz. Senede birkaç defa yapıyoruz. Bazen çok bazen daha az . Soğuk havada ekmek pişirmek zor olduğu için öncesinden sıcak havada çok fazla yapıyoruz ki kış ayını çıkartalım. Sabah başlıyoruz ekmek yapmaya akşam saatlerine kadar devam ediyoruz’ diye konuştular.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler