Erzincan’da   kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan ve yaklaşık  bir yıla yakın bayatlamadan muhafaza edilebilen yufka ekmeği yapımına başlanıldı. Kırsal bölgelerde yaşayan kadınlar imece usulü ile ekmeğini pişiriyor.

Erzincan’da gelenek haline gelen kışlık yufka ekmek yapımı telaşı başladı. Sonbahar ayının  yaşandığı bugünlerde kırsalda yaşayan kadınlar, yufka ekmek yapımı için kolları sıvadı. Erzincan’ın merkez köylerinde yaşayan kadınlar sabahın erken saatlerinde bir araya gelerek hava kararıncaya kadar imece usulü ile ekmek pişiriyor. Herhangi bir katkı maddesi kullanılmaksızın un, tuz ve su ile yoğurulan hamurlar, kışlık ekmek için hazırlanıyor. İncecik açılan yufkalar ateş üzerinden saç veya tandırda pişiriliyor. Aylarca evlerin serin yerlerinde ve depolarda muhafaza edilen yufka ekmekler bayatlamadan tüketiliyor.

Vali Aydoğdu, Terzibaba Mezarlığını Ziyaret Etti Vali Aydoğdu, Terzibaba Mezarlığını Ziyaret Etti

Kışlık ekmek yapımına başladıklarını dile getiren köy sakinleri: ‘ kış ayı gelmeden her türlü yiyeceğimizi önceden hazırlamaya çalışıyoruz. Bunlardan biride ekmek yapmamız. Kış için gerekli ekmeği komşularımızla yapıyoruz. Senede birkaç defa yapıyoruz. Bazen çok bazen daha az . Soğuk havada ekmek pişirmek zor olduğu için öncesinden sıcak havada çok fazla yapıyoruz ki kış ayını çıkartalım. Sabah başlıyoruz ekmek yapmaya akşam saatlerine kadar devam ediyoruz’ diye konuştular.