Erzincan Medya
28° Erzincan

Erzincan

28°

Erzincan

Cumartesi

28°/ 18°

Pazar

30°/ 17°

Pazartesi

33°/ 20°

Salı

33°/ 21°

Çarşamba

29°/ 19°

Perşembe

31°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kadın Girişimciler Kendi İşlerinin Patronu Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL
Kadın Girişimciler Kendi İşlerinin Patronu Oldu

KADEM Erzincan İl Temsilciliği tarafından KOSGEB ve İş-Kur İl Müdürlüğünün ortaklaşa olarak düzenlenen girişimcilik eğitim kursuna girişimcilik belgesi ile çalışma hayatına atılan ve kendi iş yerlerini açan bayanlar ziyaret ederek tecrübelerini kursiyerler ile paylaştı. Girişimcilik kursuna ziyarette bulunan girişimci bayanların yanı sıra KOSGEB Erzincan İl Müdürü Semra Öztürk Boroğlu ve KADEM Erzincan İl Temsilcisi Büşra Eren’de hazır bulundu.

KADEM Erzincan İl Başkanlığı binasında 50 kadın kursiyer ile başlayan girişimcilik eğitim kursu 32 saat toplamda 4 gün sürdü. Ziyarette konuşan KADEM Erzincan İl Temsilcisi Büşra Eren, girişimcilik belgelerini almaya hazırlanan kursiyerleri ile girişimcilik belgeleri ile iş yerlerini açan bayanları buluşturmanın memnuniyetini yaşadı.

KOSGEB Erzincan İl Müdürü Semra Öztürk Boroğlu, Erzincan’da 2012 yılından bu zamana kadar 487 girişimciye destek verildiğini ve 9 Milyon TL ücret ödendiğini ifade etti. Boroğlu; “Girişimcilik demek aslında istihdam demek, kalkınma demek, KOSGEB olarak bizler özellikle bayanların ekonomisini artırmak için bayan girişimciye pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Girişimcilik desteklerimizde. Erzincan’da KOSGEB kurulduğu yıl olan 2012 yılından itibaren 487 girişimci KOSGEB desteği ile iş yeri açtı. İlçeler bu rakama dâhil. Bu rakamın 202 tanesi bayan girişimci. Buda yaklaşık yüzde 42’e tekabül ediyor ki, bu Doğu bölgesi için oldukça yüksek bir rakam. Yani bayan girişimcilerimizin Erzincan’da baya bir yüksek oranda, başarı oranları da yüksek.

Kapanma oranlarında bayan girişimlerinde daha az. Bildiğiniz, başarılı olacağınız ve ekibinizin olduğu alanda iş kurmayı tercih ediniz. Bu başarıda önemli bir kriter. Madden ve manen kendinizi iş kurmaya hazır hissettiğiniz zaman iş kurmaya başlayın. KOSGEB 50 bin ile 100 bin arasında o faizli kredi desteği veriyor. Devletimizin bu anlamda çok ciddi destekleri var. Bunun dışında 30 bin TL de personel ve kira giderleri için desteği var. Toplamda 50 bin TL’lik bir hibe var. Makine ve teçhizat için destek yeterli gelmezse KOSGEB size 30 ay ödemesiz, 54 ay vadeli 0 faizli kredi sunuyor. Biz Erzincan’da yaklaşık 9 milyon TL girişimci desteği sağladık. Bu rakamın artmasını bekliyoruz” dedi.

3 yıl önce KOSGEB’den girişimcilik belgesini alarak hediyelik eşya üzerine iş yeri açan girişimci Nesrin Gümüş, iş hayatına dair kursa katılanlara tecrübelerini aktardı. Gümüş; “girişimcilik kursunu aldıktan sonra önce ne yapacağıma karar verdim. Proje hazırladım, fakat projemin dışına çıkarak faklı bir iş alanına kaydım. Önce sinde çok araştırdım. Kahvaltı salonu açacaktım. Bu işimde tedarikçim çok fazla olacaktı, sermayem biraz daha fazla olması gerekiyordu bunların hiç biri bende yoktu. O yüzden yapabileceğim şeye yönlendim. Tesadüf oldu, biri devredecekti iş yerini gittim aldım sil baştan yeniden başladım. İlk başta çok korktum. Çünkü başarılı olacak mıyım? Olmayacak mıyım? Onu bilmiyorum. İlk başlarda kapatmayı bile düşündüm. Çünkü korkuyorsunuz. İlk kez sorumluluk alıyorsunuz. İlk başlarda sadece satış yapıyordum sonra baktım böyle olmuyor ahşap boyamaya başladım, taş boyamaya başladım sonra işlerim açılmaya başladı. Şimdilerde de 3 yılımı doldurdum” dedi.

1 yıl önce KOSGEB’den girişimcilik belgesini alarak tuhafiye ve giyim üzerine iş yeri açan girişimci Saadet Akbaş ise tecrübelerine şu şekilde değindi tavsiyelerde bulundu; “çok mutluyum, gerçekten önceden hayallerini kurduğum her şeyi gerçekleştirdim. Bir bayan için gerçekten güzel bir şey. Ben iş yerimi KOSGEB ile birlikte açtım. Sermaye başlarda lazım. Benim hiç sermayem yoktu. Borç aldım ve şuanda onları ödüyorum. Evde ufak tefek satışlarım vardı. Sonra düşündüm kendi yerimin olması lazım. İlk başlarda bende korktum. Ama korktuğunuz gibi olmuyor kendi işinize sahip çıkar ve üretirseniz iş yaparsınız “ dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler