İçişleri Bakanlığınca yürütülen KADES uygulaması tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları kapsamında Çayırlı Kaymakamı Ahmet Gülderen ve İlçe Belediye Başkanı Atınç Bahadır’ın da katıldığı İlçe Jandarma ve Emniyet personelleri tarafından bir eğitim semineri verildi.

Bir yandan vatandaşlara konu ile ilgili broşürler dağıtılırken diğer yandan Psikolog Seda Nur Besler tarafından konuyla ilgili bir sunum yapıldı. Ardından İlçe Emniyet Amiri Ömer Aksu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Düzgün tarafından vatandaşlar bilgilendirilerek sorularına yanıtlar verildi. Burada bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Ahmet Gülderen ise ailenin toplumun temel yapı taşı olduğunu ve toplumun temel dinamiği olan ailenin içinde oluşan en ufak bir şiddetin büyüyerek toplum içerisinde de şiddetin artmasına sebebiyet verdiğine dikkat çekti. Ayrıca ailelere bu konuda da her türlü desteğin verileceğini belirten Kaymakam Gülderen sağlıklı toplum imgesinin öncelikle ailede başlayacağını dile getirdi. Konu ile ilgili ziyaret ve uygulama tanıtımları ilerleyen günlerde de devam edecek.

 KADES

Kadın Acil Destek KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

KADES NASIL İNDİRİLİR?

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.