Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İşyeri ve ev sahipleri ASIL şimdi yandı! Mehmet Şimşek tarih verdi yapmayana büyük ceza kesilecek

Yayınlanma:
ABONE OL
İşyeri ve ev sahipleri ASIL şimdi yandı! Mehmet Şimşek tarih verdi yapmayana büyük ceza kesilecek

İşyeri ve ev sahipleri ASIL şimdi yandı! Mehmet Şimşek tarih verdi yapmayana büyük ceza kesilecek – Seçimin sona ermesinin ardından ekonomi yönetimi yeni kararlarını peş peşe açıklamaya devam ederken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapıldı.

Bakan Şimşek yapmış olduğu açıklamasında kayıt dışı ekonomi uyarısı yaparken Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından denetimlerin arttırıldığı ifade edildi. Yapılan denetimlerde milyonlarca ev sahibi ve işyeri mercek altına alınacak. Kira gelir beyannamesi vermeyen ya da gelirini düşük gösteren ev sahipleri büyük ceza alacak. İşte o açıklamanın satır başları…

MEHMET ŞİMŞEK’TEN SON DAKİKA KİRA GELİR VERGİSİ UYARISI! KİRA GELİR VERGİSİ SON BEYANNAME TARİHİ NE ZAMAN?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapmış olduğu son dakika açıklaması ile “Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.” diyerek 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermelerini istedi.

Bu tarihe kadar beyanname vermeyen ya da eksik beyanname vererek kira gelirini düşük gösterip devleti vergi kaybına uğratan ev, işyeri sahiplerine vergi cezası olarak idari para cezası kesilecek. Buna ek olarak gerçek tutarlar üzerinden vergi tahsilatı da yapılacak.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler