Tüik tarafından açıklanan 2023 yılının ikinci çeyreği için, yani nisan - mayıs - haziran ayları için artan istihdam oranı dikkat çekti. Geçen yılın aynı dönemine göre %3,3'lük bir oranla artış görüldü. Sanayi, ticaret, inşaat ve hizmet sektörlerinde yaşanan bu artış incelendiğinde en çok artış %10,2 ile inşaat sektöründe görüldü. sanayide %0,9 ve hizmet - ticaret sektöründe ise %3,5 oranında artış görüldü.

Erzincan'dan O Ülkeye Transfer! Erzincan'dan O Ülkeye Transfer!

Çalışılan saat endeksi ise yıllık %1,3 oranında artarken, en yüksek artış %8 oranıyla inşaat sektöründe görüldü. Brüt ücret ve maaş endeksi ise geçen yılın aynı dönemine göre %111,1 oranıyla ciddi bir artış gösterdi. İstihdam çeyrekliği yüzdesi ise %0,1 oranında azaldı. 

Bu verilerin yanı sıra saatlik işgücü endeksi ise geçen yılın aynı dönemine göre %113,7 oranında arttı. Bunun beraberinde saatlik kazanç endeksi ise %108,3 oranında arttı. Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti ise %1,6 oranında artış gösterdi. Sektörlerde görülen bu istihdam artışı, TÜİK verileri ile de doğrulanarak geçen yıla göre net artış oranları tespit edildi.