Erzincan Medya
34° Erzincan

Erzincan

34°

Erzincan

Salı

31°/ 17°

Çarşamba

32°/ 18°

Perşembe

33°/ 19°

Cuma

31°/ 16°

Cumartesi

31°/ 18°

Pazar

31°/ 20°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İnşaat İskanı Nasıl Alınır

Yayınlanma:
ABONE OL
İnşaat İskanı Nasıl Alınır

İnşaat sektörü günümüzde hızlıca gelişmekte ve büyümektedir. Pandemi döneminde bile ara verilmeyen sektörler arasında yer almakta idi. Barınma ihtiyacını karşılayan inşaat sektörü, belirli izin ve belgeler alındığında resmiyete kavuşur. Bu işlemler biraz zaman ve emek gerektirmektedir.

 Resmi İnşaat Kuralları

 İnşaat yapılırken belirli izin ve belgeler temin edilmelidir. Bu izin ve belgeler ilgili belediyelerin imar ya da yapı kontrol müdürlüklerinden bilgi alınıp hazırlanabilir. Bu belgelerin ve izinlerin eksik olduğu hallerde yapınız, kaçak olarak cezai işleme tabi olur.

 İnşaat halindeki yapılar, belirli kontroller ya da şikayetler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bu cezai işlemlere yer vermemek adına resmi olan tüm kurallara uymayı ihmal etmemelisiniz.

 İnşaat Belgeleri

 İnşaatlar yapılırken ilgili belgeler farklı farklı olacaktır. Maddi olarak da gideri olan işlemlerdir. İlgili belediyeden ilk olarak yola terk işlemini yaptırmalısınız. Yasalar çerçevesinde, belli oranlar hükmünde devlet arsanızdan pay alabilmektedir. İkinci olarak da zemin etüdü ile ilgili işlem yapmalısınız. Bir firma ile anlaşıp, bu işlemi yaptırabilirsiniz.

 Bu işlemler tamamlandıktan sonra yapı ruhsatına başvuruda bulunmanız yerinde olacaktır. Artık inşaatınıza resmi olarak başlayabilirsiniz. Yapı ruhsatı süresi, beş yıllık olmaktadır. Beş yılda inşaatı tamamen tamamlamamış olmanız gerekmektedir. İnşaatınız bu süre zarfında tamam olmaz ise, yeniden yapı ruhsatına başvurmalısınız.

 İnşaat İşlerini Kim Takip Etmelidir?

 İnşaat belgeleri için anlaşmış olduğunuz bir yapı denetim firması var ise, işlemleri onlar takip edebilirler. Yapı denetim olmadığı takdirde, müteahhit ya da kendiniz takip etmek zorundasınız. Eğer iki şekilde de olmuyorsa, bu işlemleri takip eden özel firmalardan yardım alabilirsiniz.

 İnşaat İskanı Nasıl Alınır?

 İnşaat iskanı almak, yapının tamamen bittiğinin belgesidir. Diğer adı ile yapı kullanma izin belgesidir. İskanı alabilmek için, belediyelerden onay almak gerekir. İnşaat, çizilmiş olan mimari ve statik projeye uygun olmalıdır. Düşük ya da habersiz yapılan beton döküm işlemleri düzeltilmelidir.

 Sahaya kontrol amaçlı çıkan belediye personelleri, inşaat yerinde uygun olmayan bir yapı ile karşılaşmamalıdır. Her kurala harfi harfine uyuyup, ilgili işlemler de doğru yapıldığında iskanınız sorunsuz olarak tarafınıza teslim edilmektedir. İskan alındıktan sonra başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com