Erzincan ve Tunceli arasında yer alan platoda yer alan Munzur Dağı yaylalalarında ortaya sevimli görüntüler çıktı. Bu bölgede nesli tükenme tehlikesinde olan birçok hayvanın ortaya çıkması görenleri şaşırttı. Objektiflere yansıyan birçok yabani hayvanın yanı sıra otlayan büyük baş hayvanlar da burada görüntülendi. 

Genelde zirvede ancak zaman zaman da daha aşağılarda görüntülenmeye başlayan dağ keçileri ve çengel boynuzlular burada yaşamlarını sürdürüyor. Bir taraftan bu bölgede yaylada otlamaya çıkan inek sürüleri ile beraber aynı ortamda görüntülenmeleri ise görenleri şaşkına çeviriyor. Dağ keçileri taşlardaki tuzları yalarken, hemen yan tarafında ineklerin otlaması oldukça renkli görüntüler ortaya çıkarıyor. 

Erzincan Valisi Aydoğdu, Refahiye'de Erzincan Valisi Aydoğdu, Refahiye'de

İnek sürülerinin sahibi olan Veysel Sağlanmak ise bu durumun artık onlar için normal olduğunu ve birbirlerine alıştıklarını belirtiyor. Sürüde yer alan ineklerin yanı sıra köpekler de bu duruma artık alışmış durumda. Dağ keçilerine ve diğer yabani hayvanlara zarar verip doğal ortamlarını bozmadığınız sürece, onlar da sizlere zarar vermiyor. Sağlanmak, sözlerini dağ keçilerinin avlanmasına karşıyız diyerek noktalıyor. Nesli tükenmekte olan ve avlanması yasak olan dağ keçileri, Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından da nesli tükenecek hayvanların kırmızı listesinde yer alıyor. (İHA)

AW014075_02