Erzincan Medya
16° Erzincan

Erzincan

16°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İLİÇ MADEN FACİASI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TOPLANDI

Yayınlanma:
ABONE OL
İLİÇ MADEN FACİASI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TOPLANDI

Erzincan İliç altın madeninde meydana gelen faciayı araştıracak meclis araştırma komisyonunun ilk toplantısını yaptı.
Başkanlığını AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu’nun yaptığı araştırma komisyonunda AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ve CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül de yer aldı.
Toplantıya ilişkin olarak açıklamada bulunan AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman: “Hepimiz; 13 Şubat Erzincan’ımızın kurtuluş gününde; Erzincan İliç ilçemizde meydana gelen bir maden kazası haberiyle sarsıldık.
Tüm programlarımızı iptal ederek; Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım; Valimiz Sayın Hamza Aydoğdu, Milletvekilimiz Sayın Mustafa Sarıgül; Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun ve İl Başkanımız Sayın Mehmet Cavit Şireci ile birlikte olay yerine hemen intikal ederek, incelemelerde bulunduk ve çalışmalara başladık.
Aynı gün, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, İliç’e Kazasının meydana geldiği bölgeye intikal eden ;
İçişleri Bakanımız, Sayın Ali Yerlikaya, Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar, AFAD Başkanımız Sayın Valimiz Okay Memiş, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve birçok devlet kurum yetkilileri; kriz masası oluşturarak olaya el koyuldu ve hemen gerekli incelemeler ve çalışmalar başlatıldı.Tabi burada en çok Üzüldüğümüz nokta; meydana gelen maden kazası, heyelan hadisesiyle 9 kayıp kardeşimizin toprak altında olduğu gerçeğidir.Bu nedenle olayın ilk anından itibaren temel önceliklerimiz buradaki 9 kayıp kardeşimizi, çalışanımızı bulmakla ilgiliydi.
Başbakanımız ile, Bakanlarımız ile acılı ailelerimizi ziyaret ettik ve geçmiş olsun sabır dileklerinde bulunduk;Ailelerimize; Devlet olarak gece gündüz çalıştığımızı ve devletimiz İlk andan itibaren bütün ilgili kurumlarıyla, kuruluşlarıyla, araç gereçleriyle ve bütün ekipleriyle burada gücünü ortaya koyarak bir an önce kardeşlerimize ulaşmak istediğimizi ifade ettik.
Arama faaliyetlerine yoğun bir şekilde başlattık ve sürdürmeye devam ediyoruz.
Ancak tekrar bir heyelan tehlikesi olabileceği tehlikesi olduğundan zaman zaman çalışmaları durdurarak gerekli tedbirleri almak zorunda kaldık. Özellikle konunun çevresel hassasiyetini göz önünde bulundurarak; burada halk sağlığına, çevreye herhangi bir zarar vermeyecek şekilde gerekli ölçümleri ve konunun kontrol altına alınmasıyla alakalı da çalışmalarımızı eş zamanlı olarak sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz.
Konunun Çevresel Etkilerini sürekli ölçümlerle, analizlerle takip edildi ve edilmeye devam ediyor. Özellikle yüzey sularının bu bölgeye karışmaması için kontrol altına alınmasıyla yoğun ve hassas çalışmalarımız devam ediyor. Ama bunun yanında heyelan olmuş toprağın; eylem riskini göz ününe alarak, tespit edilen uygun alanlara; taşınmasıyla ilgili faaliyetlerimizi başlattık ve şuan itibariyle devam ediyor.
Elbette en önemli önceliğimiz olan 9 kardeşimizin arama çalışmalarıyla ilgili acılı ailelerimizi sürekli bilgilendirdik onların acısını paylaşarak teskin etmeye çalıştık.Maden ocağında çalışanların çoğu bu bölgenin insanı ve hepsi bu konunun ne kadar büyük ve hassas olduğunu ve ne tür zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu gayet iyi biliyorlar.
Biz onların yanındayız onlar bizim yanımızda birlikte bu süreci yürütüyoruz.
Olayın ilk gününden itibaren, olayın oluş nedeniyle alakalı devletimiz, Başsavcılık makamları tarafından tüm sorumlu taraflarının soruşturmaları başlattı ve soruşturma tüm yönüyle devam etmektedir. Şu anda 8’i tutuklu, 2’si adli kontrol şartıyla serbest ve 1 kişi de yakalama emri bulunmaktadır.

Bu süreç büyük bir titizlikle, gayretle devam ediyor,
Şuanda İTÜ ve ODTÜ gelen uzman ekiplerle incelemeler yapılıyor yakın bir zamanda nihai kaza raporu düzenlenmiş olacak ardından hemen mahkeme süreci başlayacak.
Hem idari yönden hem teknik yönden, kazanın neden meydana geldiği, kök sebepleri nelerdir? Bunların araştırması yapılıyor ve inşallah en kısa zamanda bunları tespit edip kamuoyuyla paylaşacağız.
14 Şubat itibarıyla maden faaliyetleri resmen durdurulmuştur.
Şu anda tesiste herhangi bir faaliyet yapılmıyor.
DSİ çok yoğun bir çalışmayla buradaki su hareketlerini kontrol ederek; sahaya tekrar suyun gelmemesi için farklı alanlara yönelterek ciddi ve hızlı bir çalışma yürütmüştür.
Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız sürekli ölçümler yaparak eş zamanlı eş güdümlü çalışmalarını devam ettirmektedir.
Sonuçlara bakıldığında; hem suda hem toprakta halk sağlığına zarar verebilecek herhangi bir şeyin olmadığı görülmektedir.
Bu vesileyle DSİ ve Çevre Bakanlığı tüm personellerine teşekkür etmek istiyorum.

Burada kayıp vatandaşlarımızı ararken, odaklandığımız konu; özellikle heyelana uğramış toprağın, devasa kütlenin doğru bir alanda, sağlıklı bir şekilde tekrar depolanmasıyla alakalı faaliyetlerdir ve bu çalışmalar hızla devam etmektedir.
06 Nisan 2024 tarihinde , İliç maden sahasında meydana gelen heyelanda hayatını kaybeden 9 işçimizden biri olan Uğur Yıldız kardeşimizin cansız bedenine ulaşıldı.
Otlukbeli Avcıçayırözü Köyü’ndeki Cem Evinden kaldırılarak köy mezarlığına defnedilen kardeşimizin cenazesine; Sayın Enerji Bakanımız Alparslan Bayraktar, Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun, İl Başkanımız Sayın Çetin Özyurt ve halkımızın yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Burada tekrar Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.
İnşallah en kısa zamanda madencilerimizin hepsini bulacağız bunun için gece gündüz demeden çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.
Burada öncelikle; İlk gününden itibaren Sayın Bakanlarımızı; Sayın Valimizi arayarak; Erzincan’ımıza ve bizlere geçmiş olsun dileklerini ileten ve ilgili Bakanlara talimat vererek olayı kontrol altına aldıran değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Erzincan halkımız adına teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Ayrıca; olayın ilk gününden itibaren maden kazası sahasından hiç ayrılmayan, gece gündüz demeden çalışan Enerji Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar’a, Valimiz Sayın Hamza Aydoğdu’ya ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim.

Kazanın hemen akabinde İliç’e gelerek çalışmaları yerinde denetleyen, yakınları toprağın altında kalan aileleri ziyaret edip moral Veren, teskin eden, son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a teşekkür ederim
Tüm kurum ve kuruluşlara;
AFAD; DSİ, ÇEVRE Şehircilik yöneticilerine ve personellerine teşekkür ederim.
İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’ya teşekkür ederim;
İlk gününde oradaydı ve bir hafta boyunca olayı yakın takip etti ve çalışmaları yönetti, fırsat buldukça maden Ocağını ziyaret ederek çalışmaları takip etti.
Ayrıca bölgeye gelen ve incelemelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Işıkhan’a, Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, AFAD Başkanımız Sayın Valimiz Okay Memiş’e; Bakanlıklarımız ile çalışan tüm Bakan Yardımcılarımıza, Genel Müdürlerimize ve personellerine hassaten teşekkür ediyorum.
Son olarak sağduyulu yaklaşımları için İliç halkımıza ve özellikle gece gündüz demeden özverili çalışmaları için İliç Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gürbüz’e teşekkür etmek istiyorum.

Toprak altında kalan 8 kişide onun tanıdıkları ve bu nedenle psikolojik olarak zor bir süreç yaşadığını bilerek sürekli yanında bulunarak destek olmaya çalıştım.
Erzincan Milletvekili olarak; Maden Kazasının vuku bulduğu ilk gününden beri çalışmaların içerisindeyim ve bütün çalışmaları takip etmekteyim.

Kıymetli halkımıza ; Kaza ile ilgili yürütülen soruşturmanın ve çalışmaların takipçisi olduğumu belirtir ve inşallah; ümit ediyorum ki; bir önce kardeşlerimize ulaşırız.
Komisyon olarak yapacağımız çalışmaların Maden faaliyetlerine olumlu katkı sağlayacağını ve Dünya’ya örnek olacağını düşünüyor; Siz Araştırma Komisyon üyelerimiz değerli Milletvekillerimi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com