Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Erzincan’a Geldi

Yayınlanma:
ABONE OL
HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Erzincan’a Geldi

Hür Dava Partisi HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ‘Memleket Gezileri’ kapsamında Erzincan’a geldi. Erzincan’da esnaflar, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve basın mensuplarıyla görüşen Yapıcıoğlu’nun gündeminde fiyat artışları ve yüksek enflasyon vardı.

Genel Başkan Yapıcıoğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, Genel İdare Temsilcisi Mahmut İlter, Erzincan İl Başkanı Muhsin Barış, Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve partililer eşlik etti.

HÜDA PAR Erzincan İl Başkanı Muhsin Barış’ın kısa bir hoşgeldiniz konuşmasının ardından HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu gündeme ilişkin konularda değerlendirmede bulundu. Tüm kesimlerle görüşerek sorunları ilk ağızdan dinlediklerini ifade eden Yapıcıoğlu yaşanan ekonomik sıkıntılara değindi.

Yapıcıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Memleket gezileri kapsamında bugün Erzincan ilimizdeyiz. Esnafımızı ziyaret ettik. Parti Teşkilatımızı ziyaret ettik. Yaklaşık 11 aydır memleketin her köşesine dolaşıyoruz. Memleketin fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı dinleyip soruları birinci ağızdan dinlemek, onların gündemini yakalamak gibi bir çabamız var. Bugün de Erzincan’da bunu yapmaya çalıştık. Vatandaşın gündeminde birinci sırada ekonomik sıkıntılar var. Ekonomik sıkıntılar üst başlığı altında bazen işsizlik, bazen enflasyon, bazen kiralar ve başka alt başlıklar öne çıkıyor ama bunların hepsini ekonomi üst başlığı altında toplamak mümkündür. Özellikle küçük esnaf sıkıntılar yaşıyor. Vatandaşın alım gücünün gittikçe düşmesinden dolayı küçük esnaf daha bir sıkıntı yaşıyor. Bugün esnaflarımızdan birisinin ‘Bayramdan sonra bitiğiz.’ Sözü gerçekten bir iz bıraktı. Mutlaka buna acil bir çözüm bulmak gerekiyor. Görünen o ki yakın vadede fiyat artışlarının durdurulması pek mümkün olmayacak. Belki enflasyon biraz hız kesecek mevsim etkisiyle. Özellikle sebze ve meyve fiyatlarından dolayı. Fakat üretici enflasyonunun daha yüksek olduğu gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda bir müddet daha fiyatların yükselmesini herkes bekliyor. Bu işin uzmanları bunu çok dile getirmeseler de görünen odur. Eğer fiyatların yükselişi durdurulamıyorsa vatandaşın başta sabit gelirliler olmak üzere vatandaşın alım gücünün yükselebilmesi için mutlaka gelir seviyesinin yükseltilmesi gerekiyor. Haziran ayını ortaladık. Temmuz ayında emekli maaşlarına bir zam gelecek. Yeni zamlar hesaplanırken bu alım gücünün ciddi oranda düşmüş olması hesaba katılmalıdır. Bir de asgari ücretle ilgili bir tartışma vardı malumunuz. Asgari ücret yılda bir kurul toplanıyor ve yeni ücreti belirliyor. Asgari ücret her tespit edildiğinde sıklıkla dile getirdiğimiz ara dönemler de dahil hep bir hususun altını çiziyoruz. Asgari ücret sadece işçinin asgari düzeyde ihtiyaçlarını yetecek ücret olarak tarif edildiği için maalesef tarifin içerisinde ailesi bulunmadığı için bugün asgari ücret açlık sınırının bile altında. Bizim hükümete ve ilgililere çağrımız şudur. Meclisteki bütün partiler bir araya gelerek şunu sağlayabilirler. Asgari ücretin tanımında mutlaka bir değişiklik yapılmalıdır ve asgari ücretin tanımına işçinin bakmakla yükümlü olduğu ailesi de dâhil edilmelidir. Yılsonu beklenmeden alım gücü iyice gerilemiş olan vatandaşın feryadı duyulmalı, asgari ücret yeniden düzenlenmeli, insani bir hayat sürdürebilecek bir seviyeye çıkartılmalıdır. Vatandaşın gündemi buydu. Bugün Erzincan’da bunu dinledik. 

Bir de sel felaketi oldu Erzincan’da birkaç gün önce. Ben bu vesile ile bu felaketi yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İşin sevindirici tarafı can kaybının olmaması ama ciddi bir hasar var. Bu hasarı telafi etmek mümkün olacaktır. Ben tekrar geçmiş olsun diyorum.”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler ilgili bası nensubunun sorusuna içtenlikle 81 ilde seçime hazır olduklarını ifade ederek,  “Yüksek seçim kurulunun açıklamış olduğu seçime katılacak olan 27 partiden biri HÜDA PAR olarak bizde varız. Biz seçimlere hazırız. Eğer seçimler zamanında yapılırsa ki görüntü 18  Haziran 2023 gibi yani daha 1 yıl var. Parti olarak aday çıkarma noktasında erken olduğu için alınmış bir kararımzı yok. Aday çıkarabiliriz ama partimizden mevcut adaylardan birini destekleme adına karar çıkarsa onuda uygularız. Parimizin genel başkanı olabilirim fakat biz hiçbir işi istişaresiz yapmayız. Kendi başıma bir karar almadım, bundan sonrada almayı düşünmüyorum. An itibariyle mevcur itifaklardan herhangi biri ile varılmış bir anlaşma ve ya verilmiş bir karar yoktur. Suan hiçbir ittikakın içerisinde değiliz. Fakat mevcut sistem partileri ittifaka zorluyor. Bu iki nedenden dolayı. Birisi Cumhurbaşkanlığı sistemi bu verilen oyların yarısından bir fazlasını almak gerekiyor. Diğer yandan yüzde 10 barajı vardı o şimdi yüzde 7 oldu. Bu kararın uygulnması için alınan kararın ardından bir yıl geçtikten sonra uygulanırsa seçim barajı yüzde 7 olacak. Buda seçime katılma yeterliliği olam partilerinsayısı göz önünde bulundurulduğunda matamatiksel olarak bir çok partinin ittifak yapmazsa baraj altında kalması demektir. Bundan dolayı siyasi partiler ittifaklara zorlanıyor. Bından dolayı bizlerde bir ittifak içerisinde yer alabiliriz. Fakat bu bizim ilkelerimize uygun ittifak olursa, fakat illede biz bir ittifakın içerisinde olacağız diye bir düşüncemiz de yoktur” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com