Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2. sınıf öğrencileri tarafından "Kanserde farkındalık" etkinliği yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda  stant açan öğrenciler vatandaşların tansiyonunu ölçerek KETEM hakkında bilgilendirme yaptı.

Hayat Boyu Öğrenme Ürünleri Sergisi Açıldı Hayat Boyu Öğrenme Ürünleri Sergisi Açıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2. sınıf öğrencileri tarafından İç Hastalıkları ve Hemşirelik Bakımı dersi kapsamında "Kanserde farkındalık" etkinliği düzenlendi.  

Gerçekleştirilen etkinlik hakkında bilgi veren 2. Sınıf öğrencisi Zehra Polat "Biz burada arkadaşlarımla beraber ülkemizde ve dünyada  da son zamanlarda görülme sıklığı  artan kansere farkındalık oluşturmak ve insanları bilinçlendirmek için bir etkinlik düzenledik. Biz bu etkinlikle kanserde erken teşhisin önemini vurgulamak için erken tanı ve teşhis yöntemlerinden bahsettik’ dedi.

Öğrencilerden  Esra İnan "Kanseri yenmekte en güçlü silahımızın umut etmek olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu etikinliğimizde kanserde sosyal desteğin öneminiden bahsetmek adına  burada halkımıza kansere yönelik bilgilendirme yaptık, kan basıncı ölçümü yaptık ve broşür verdik. Bu tarz faaliyetlerin ilimiz ve ülkemiz genelinde yaygınlaşması dileğiyle" şeklinde konuştu.

Bir başka 2.sınıf öğrencisi Emine Kılıç ise konuşmasında  "Çağımızın hastalığı olan kanser için erken teşhis ve tarama testleri erken tanı sağlar, tedaviyi kolaylaştırır ve sağkalım oranını arttırır. Bu duruma yönelik ülkemizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’in önemli çalışmaları bulunmaktadır. KETEM, kanserle ilgili erken teşhis, tarama ve eğitim faaliyetlerini yürüten bir sağlık kurumudur. KETEM'de erken teşhis ve tarama testleri yaptırmak için kimlik numarasıyla işlem yapmak yeterli olacaktır. Halkımız için hazırladığımız broşürde KETEM'in Erzincan’da bulunan adresine yer verdik. Erken tanı, hayat kurtarır’ dedi.