Kadınlar, uzun yıllardan beri çeşitli becerilerini ekonomik fayda elde etmek amacıyla kullanmaya başladı. Bu örneklerden biri de Erzincan'da yaşayan Sare Kaya İrgali. Tam 14 sene önce kendi çabalarıyla kurduğu sedir imalatı yapan işletmesinde, bugün hala başarılı şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Sedirin dışında şark kösesi, tabure ve ahşap sandalye gibi çeşitlerin imalatını yapan İmralı, aynı zamanda bunlarda meydana gelen hasarları da onarıyor.

Erzincan'ın merkezine bağlı Nermi Tombul caddesinde kurduğu işletmesinin bodrum katında yer alan marangozhanesinde yıllardır imalat yapıyor. Ahşapalra şekil vermekle başladığı bu işte yeteneğinin ve el becerisinin olduğunu da fark edince işi ilerleten Sare, koca dükkanın her şeyini kendi başına yapıyor. Türkiye'de bu sektörde yer alan yalnızca 15 kadından biri olan Sare Kaya İmralı, kendi işletmesini açmadan önce benzer işlerde çalıştığı için edindiği tecrübenin meyvelerini yediğini düşünüyor. Girişimci bir kadın olarak girdiği bu yolda, 14 yıl sonra hala başarılı şekilde yer alan İmralı, görenleri de kendine hayran bırakıyor. Hem becerikli hem de oldukça pratik olan girişimci kadın, dükkana gelen müşterilerin de zaman zaman şaşırdıklarını söylüyor. Üretimin ardından tamir ve daha sonra da koltuk ve kanepe yüzleme işlerinde de kendini geliştiren Sare Hanım, talep olması durumunda çevre şehirlere de hizmet verdiğini söylüyor.

Erzincan Emniyeti Suçlulara Göz Açtırmıyor Erzincan Emniyeti Suçlulara Göz Açtırmıyor

Erzincan'dan çıkan bu yetenekli girişimci kadın Sare Hanım, bu sayede yaptığı sanat ve el becerileri ile ev ekonomisine de ciddi anlamda katkıda bulunduğunu ve bunun oldukça yararını gördüğünü de dile getiriyor. Türkiye'de bu sektörde yer alan toplam 15 kadın girişimciden biri olan Sare Kaya İmralı, diğer kadınlarla oluşturdukları gruplarla birbirleriyle haberleştiklerini ve birbirlerine de destek olduklarını dile getiriyor. (İHA)