Kuaförler, şüphesiz hayatlarımızı ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Ancak kuaförlerde harcanan zaman ve maddi kayıp da oldukça fazladır. Bu yüzden insanlar ellerinden geldiği kadar bu işlerini kendileri halletmeye çalışır. Bunlardan biri de saç boyama işlemidir. Özellikle dip boya, neredeyse ayda bir kere yapılan işlemdir. Bu yüzden evde yapmaya başlamak hem ciddi tasarruf etmenizi hem de zaman kazanmanızı sağlar. Peki evde dip boya nasıl yapılır? Nereden başlanır gibi soruların cevaplarını merak edenlerdenseniz, işte cevaplar…

Gereken Malzemelere Sahip Olun

Evde dip boya yapmak için öncelikle boya, saç fırçası ve tarak, boyama karıştırma kabı edinmeniz gerekiyor. Saçınıza uygun olan boyayı da aldıktan sonra boya miktarını saçınıza göre ayarlayın. Eğer dipleriniz çok gelmediyse tüm boyayı tek seferde kullanmanıza gerek yok. Boyanın yanında açıcı aldığınıza da emin olun. Bu boyanın kıvamını ayarlar ve saçlara eşit etki etmesini sağlar. Ancak acil bir durumda ve açıcınız yoksa su ile de seyreltebilirsiniz.

Ardından saçlarınızın temiz olması önemlidir. Temiz saçlarınızı önce ortadan ikiye ayırıp tokayla bir tarafını tutturun. Ardından diğer tarafı diplerden ortalara gelecek şekilde ince tutamlar alarak boyamaya başlayın. Her boya sürüşünüzden sonra tarakla geçmek boyayı her yere yaymayı sağlayacaktır. Saçınızın ortasından kulak altına kadar gelene kadar bu işlemi yapın. Ardından diğer kısma da sırayla işlemi uygulayın. Dip boya, saçın yalnızca dip kısımlarına yapıldığı için uçlara inmenize gerek olmayacaktır. Tüm boyama işleminin tamamlandığından emin olduktan sonra saçınızı arkaya doğru da son kez tarayın ve yaklaşık 45 dakika bekleyin. Boyanın saç diplerinden başlanarak sürülmesi ve mutlaka taranması boyanın saça eşit dağılması açısından oldukça önemlidir.

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Farklara Dikkat! Soda ve Maden Suyu Arasındaki Farklara Dikkat!

45 dakika sonunda saçlarınızı ılık su yardımı ile durulamaya başlayın. Ardından şampuan ve krem uygulamaları da yaparak saçlarınızın boyadan arındığından emin olun. Havluda bir süre bekledikten sonra kurutun. İşte artık dip boya uygulamasını yaptığınız saçlarınız hazır. Zamanla uygulamaya devam ettikten sonra eliniz alışacak ve pratik hale geleceksiniz. Böylece hem zamandan hem de maddi olarak da daha rahat edeceksiniz.