Erzincan Medya
21° Erzincan

Erzincan

21°

Erzincan

Pazar

29°/ 16°

Pazartesi

31°/ 18°

Salı

30°/ 17°

Çarşamba

31°/ 18°

Perşembe

33°/ 21°

Cuma

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi açıklaması bomba gibi düştü

Yayınlanma:
ABONE OL
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi açıklaması bomba gibi düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi açıklaması bomba gibi düştü. Türkiye ekonomisinin yönetiminde kritik bir dönemeç olan enflasyonla mücadele ve kredi politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadelede yeni bir aşamaya geçildiğini ve kredi politikalarında sıkılaşmanın devam edeceğini belirtti.

Enflasyonda Dezenflasyon Süreci Başlıyor

“Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı” panelinde konuşan Bakan Şimşek, Türkiye’nin enflasyonla mücadelede geçiş dönemini tamamlamak üzere olduğunu ve dezenflasyon sürecinin başlayacağını vurguladı. Bakan Şimşek, yapılan politikalar ve alınan tedbirler sayesinde enflasyonun önümüzdeki dönemde düşüşe geçeceğini belirtti. Bakan, “Para politikasının enflasyon beklentilerini çıpalayacak düzeye gelebilmesi zaman alıyor. Şu anda biz dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz,” dedi.

Kredilerde Sıkılaşma Devam Edecek

Ekonomi yönetiminin önemli bir diğer gündem maddesi olan kredi politikaları hakkında da konuşan Bakan Şimşek, kredi büyümesinin kontrol altına alınması gerektiğini ve bu yönde adımların atıldığını söyledi. Merkez Bankası’nın gerekli gördüğü her türlü parasal sıkılaştırma politikasını uygulamakta olduğunu belirten Bakan, “Seçici kredi sıkılaştırması, miktarsal sıkılaştırma gibi araçlar etkin bir şekilde kullanılıyor,” ifadelerini kullandı.

Kredi Çekecekler İçin Zorlu Dönem

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, kredi çekmek isteyen vatandaşlar için zorlu bir dönem başlıyor. Faiz oranlarının yüksek seviyede seyretmesi ve kredi koşullarının sıkılaştırılması, vatandaşların yeni kredi kullanmalarını zorlaştıracak. Bakan, “Kredi sıkılaşmasının bir süre daha devam edeceğini” vurgulayarak, vatandaşların kredi kullanımında daha seçici olmaları gerektiğine işaret etti.

Aylık Enflasyonda İyileşme Sinyalleri

Bakan Şimşek ayrıca, aylık enflasyon oranlarının stabil bir seyir izlemeye başladığını ve hedeflenen patikada ilerlediğini belirtti. Ocak-Şubat döneminde yaşanan sapmaların yönetilebilir olduğunu söyleyen Bakan, piyasa koşullarının iyileşmeye başladığını ve gerekirse ekonomi yönetiminin ilave adımlar atabileceğini ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamaları, Türkiye ekonomisindeki enflasyonla mücadele ve kredi politikaları hakkında önemli bilgiler vermektedir. Enflasyonun kontrol altına alınması ve ekonomik istikrarın sağlanması için atılan adımlar, uzun vadeli planların bir parçası olarak değerlendirilmekte. Kredi sıkılaşması, ekonomik dengelerin korunması adına yapılan zorunlu bir düzenleme olarak öne çıkarken, vatandaşların ve işletmelerin finansman erişiminde daha dikkatli olmaları gerekecek.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com