Erzincan Medya
26° Erzincan

Erzincan

26°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler Nelerdir?

Yayınlanma:
ABONE OL
Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler Nelerdir?

Lojistik firmasıyla taşınan kargoların güvenli bir biçimde taşınması ve ilgili mevzuat ile tam bir uyum için de olması gerekmektedir. Lojistik firmalarıyla hemen hemen her ürünün taşınması mümkündür. Büyük küçük fark etmeksizin tüm ürünler, ürün fazlalıkları, değerli değersiz fark etmeyen belgeler ve emtialar, taşınması zor olan tehlikeli maddeler birçok taşıma yöntemiyle kargolanabilir. Uluslararası küreselleşen dünya piyasasıyla beraber sık sık tercih edilen bir yöntem olan havayolu taşımacılığında bu ürünler kolaylıkla taşınabilmektedir. Fakat özellikle tehlikeli maddelerin havayolu taşımacılığıyla gerçekleşecek olan sevkiyatlarında dikkatli olunması gerekmektedir. Sağlığa, güvenliğe, eşyaya ve çevreye zarar verebilme riskine sahip olan ve teknik bilgilendirmeleri olan tehlikeli maddeler, sıcaklık, nem, basınç gibi değişimlerden etkilenebilmektedir. Bu etkenlerin yanı sıra ise yanlış taşıma ve titreşim gibi etkenlerde, tehlikeli maddelerin taşınmasını zorlaştırmaktadır.  Bu yüzden taşıma işlemleri gerçekleşirken bu maddelere özellikle dikkat edilmeli ve onların taşınmasına uygun en iyi ortamın sağlanması gerekmektedir. 

Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Denizyolu, havayolu ya da karayolu fark etmeksizin tehlikeli maddelerin teslimatı söz konusu olduğunda talimatlar iyi okunmalı ve yönergeler ona uygun bir şekilde oluşturulmalıdır. Ülkemizde tehlikeli maddelerin havayolu taşımacılığıyla taşınmasına yönelik bazı talimatlar ve yükümlülükler söz konusudur. Türkiye’deki tehlikeli maddelerin taşınması, “Tehlikeli Havayolu Taşımacılığı Talimatına” göre gerçekleşmektedir. Bu talimat ise Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmıştır. Havayolu taşımacılığıyla gerçekleştirilen, tehlikeli madde taşımalarında “Tehlikeli Havayolu Taşımacılığı Talimatına” uygun olmayan aykırılıklar söz konusu olduğunda bazı yaptırımlar söz konusu olmaktadır. Bu yaptırımlar ise Türk Sivil Havacılık Kanunu kapsamında 4 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası şeklinde olabileceği gibi otuz bin liradan üç yüz bin liraya kadar ulaşan ağır para cezaları şeklinde de gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden tehlikeli maddelerin havayolu taşımacılığıyla sevk edilmesine dikkat etmekte fayda vardır.

Aynı zamanda da “Tehlikeli Havayolu Taşımacılığı Talimatında” yer alan tehlikeli maddelerin, nasıl sınıflandırılması gerektiği konusuna da dikkat edilmelidir. Tehlikeli maddeler belirtilen talimatlara uygun olarak paketlenmeli, etiketlenmeli ve işaretlenmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise talimatname de yer alan göndericinin ve taşıyıcının sorumluluklarıdır. Taşıyıcı ve göndericinin bu talimatnamede ki şartlara uygun olarak, sorumluluklarını yerine getirmeli ve buna göre taşımacılık işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler Arasında Yasaklananlar Hangileridir?

Türkiye’de gerçekleştirilen, tehlikeli maddelerin havayolu taşımacılığıyla, taşınması sırasında oluşabilecek olan olumsuzlukların önüne geçmek için oluşturulmuş bir talimat bulunmaktadır. Bu talimatlar ise Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Tehlikeli Maddelerin Havayolu Taşımacılığı Talimatıdır. Bu talimat kapsamında ise tehlikeli maddelerin nasıl taşınacağı, nasıl paketleneceği ve nasıl ayrılacağı konu yer almakla beraber bazı tehlikeli maddelerinin de havayolu taşımacılığıyla taşınması yasaklanmıştır. Yasaklanan tehlikeli maddeler ise cephane, silah ve tüm savaş malzemeleri, yanıcı tahrip edici, patlayıcı, zehirli gaz, aşındırıcı madde, nükleer yakıt ve radyoaktif maddelerdir. Bu maddelerin yasaklanmasında ki en büyük neden ise canlıların can ve mal güvenliğini üst düzeyde tehlike altına sokmasıdır.  Bu yüzden bu tür tehlikeli maddelerin havayolu taşımacılığıyla her türünün taşınması yasaklanmış olup taşındığı takdirde de ağır cezai işlemlere tabi tutulması söz konusudur. Bu gibi cana ve mala tehlike arz eden tehlikeli maddelerin taşınmasında ki istisnai durumları ise Dışişleri Bakanlığı ya da Genelkurmay Başkanlığı gibi büyük mevkilerin izniyle olabilmektedir. Bu yüzden gerekli durumlarda bu maddelerin taşınması, alınan izinler dahilinde mümkün olabilmektedir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com