Klinik psikolog Hazal Akşahin stres ve gündelik yaşam hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Stresin günlük hayatımıza yaptığı olumsuz etkileri mümkün olduğu kadar dışarıda tutmaya çalışmalıyız. Engellemesi zor bir durum olan stresle başa çıkmanın çeşitli yönlerini edinmeye çalışmalıyız. Stres iç ve dış etkenler sonrası vücudumuzun verdiği bir tepki olarak ortaya çıkar. Stresin dozu arttıkça yaşam kalitemiz de düşer.

Günlük hayatta birçok alanda strese maruz kalabiliriz. Okul, sosyal yaşam, iş gibi alanlarda çeşitli faktörler bizi strese sokabilir. Yalnızca olumsuz durumlarda ortaya çıkmayan stres, heyecan, mutluluk gibi duygular hissettiğimiz zamanlarda da ortaya çıkabilir. Sınav öncesi, düğün günü gibi durumlarda da stres olmak oldukça doğaldır. Bu durumda kişi savaşmak yerine kaçmayı da tercih edebilir.

Stres, önceden tespit edilerek önüne geçmeye çalışmak gerekir. Bu dönemlerde spor yapmak, düzenli beslenmek, kafeinden uzak durmak fayda sağlar. Her şeyin mükemmel olması için uğraşmamak gerekir. En etkili yöntem olan mizaha sık sık başvurmak gerekir. İkili ilişkilerde de daha dengeli olmaya çalışmak gerekir. Hobilere yönelmek de bu dönemde etkili olacaktır.

Stresin faydalı olduğu dönem ise stres seviyesinin az olduğu dönemdir. Bu durumda stres olumsuz etki etmez aksine harekete geçmeyi sağlar.

Yeni Fobi Evlenme Korkusu Mu? Kimler Evlenme Korkusu Yaşar? Yeni Fobi Evlenme Korkusu Mu? Kimler Evlenme Korkusu Yaşar?

Stresle başa çıkılamadığında ise hayatımız daha olumsuz etkilenir. Zor karar alma, unutkanlık, olumsuz duygular stresi arttırdığı gibi yaşam standartlarınızı da olumsuz etkiler. Bu dönemde stresle başa çıkma yöntemlerini kullanmak gerekir.