Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Günay, Besicileri Girdi Maliyetlerinden Kurtaracak Destekler Yapılacak

Yayınlanma:
ABONE OL
Günay, Besicileri Girdi Maliyetlerinden Kurtaracak Destekler Yapılacak

Et ve Süt Kurumu ile 5 yıllığına anlaşma yapma şartı ile yetiştireceği hayvana mevcut kilogramına göre teşvik verilecek.. Bu teşvikler 200 ve 250 kg arasında olursa 2,5 TL/kg, 250-300 kg arasında olursa 3,5 TL/kg, 300 kg üzerinde olacak Karkas ağırlığa da 5 TL/kg destek verilecek

Cumhurbaşkanlığı imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan “Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Karar”ın yayımlanmasının ardından Erzincan İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden ilk açıklama geldi.

Konu hakkında bir basın açıklamasında bulunan İl DSYB Başkanı Faruk Günay ilerleyen günlerde besicileri girdi maliyetlerinden kurtaracak desteklerin yapılacağını belirtti.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Et  ve Süt Kurumu ESK tarafından 5 yıl süre zarfından besicilik sözleşmesi yapacak yetiştiricilere hazırlanacak icmaller karşılığında karkas ağırlığı 201-250 kg olanlara 2,5 TL/kg, 251 – 300 kg olanlara 3,5 TL/kg ve 301 kg ve üzeri olanlara 5 TL/kg destekleme ödemesi yapılacağı belirtilmişti.

RESMİ GAZETEDE BİR TEŞVİK PROGRAMI AÇIKLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından artan girdi maliyetlerinin de göz önüne alınarak verilen bu desteğin dışında da bazı kolaylıkların sağlanacağını belirten İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere son yıllarda Et  e Süt üretimi üzerine bir aylık vasat sıkıntılar olmakta. Girdi maliyetlerinin artmasından dolayı toplanan sütler Türkiye genelinde yüzde 20 civarında düşüşe geçti. Karkas fiyatlarının yükselmesi ve girdi maliyetlerinin artmasından dolayı çiftçilerimiz zarar ettiği için Et ve Süt sektöründen çekilmeye başladılar. Bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Resmi Gazetede bir teşvik programı açıkladı. Buna göre erkek hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen besicilerimize Et ve Süt Kurumu ile 5 yıllığına anlaşma yapma şartı ile yetiştireceği hayvana mevcut kilogramına göre teşvik verilecektir.

Bu teşvikler 200 ve 250 kg arasında olursa 2,5 TL/kg, 250-300 kg arasında olursa 3,5 TL/kg, 300 kg üzerinde olacak Karkas ağırlığa da 5 TL/kg destek verilecek. 5 yıl sürecek bir çalışma. Bununla ilgili şu an ilk kararname yayınlandı. Bunun uygulama esnasında da yayınlanacak. Her sene her 6 ayda bir fiyat değerlendirmesi yapılacak. Bu konuda çiftçilerimizin besiciliğe tekrar girmesi için Tarım ve Orman Bakanlığımız bir çalışma yapmıştır. Girdi maliyetleri yükseldiği için bu sıkıntıyı az da olsa gidermek için böyle bir çalışmaya gidilmiştir. İnşallah çiftçimize hayırlı olur.

YEM DESTEĞİ İLGİLİ BAKANLIĞIN BİR ÇALIŞMASI VAR

Üreticilerimizin daha rahat bir şekilde bilgi alabilmesi için konu hakkında diyeceğimiz şudur: Hayvana verilecek bir teşvik programı açıklandı. Özellikle ithal hayvan ve Türkiye içerisinde toplanacak hayvanlarla da ilgili de bir çalışma olduğu bilgimiz var. Bununla ilgili gerek Ziraat Bankası gerekse de Yem Desteği ilgili Bakanlığımızın da bir çalışması var. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde bir programda yayınlanacak. Sadece Karkas ete prim verme ile bu işlerin olmayacağını bildikleri için hayvan alacak çiftçilerimizin Ziraat Bankasından düşük faizli veya sübvansiyonlu kredi kullanılmasıyla ilgili bir çalışma da var. Şu anda mevcut bir program var ama bunu daha da aşağı çekme hesabını yapıyorlar. Girdi desteğini de azaltmak için de yem desteğiyle ilgili bir çalışma var Bakanlığımızın. İnşallah bu ayın sonunda bununla ilgili bir açıklama yapılacak.

ET ÜRETİMİ ÇOK BÜYÜK BİR SIKINTIYA DÜŞMÜŞ DURUMDA

Besicilik yapmak isteyen çiftçilerimiz bizimle irtibata geçerek bilgi konusunda üreticilere yardımcı olduklarını ifade eden Günay, bu verilen primin haricinde gerek yem desteği ile ilgili olsun gerekse de Ziraat Bankası ile ilgili yapılan çalışmalar olsun bilgilendirme de bulunabiliriz” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler