Erzincan Medya
30° Erzincan

Erzincan

30°

Erzincan

Salı

31°/ 18°

Çarşamba

30°/ 17°

Perşembe

30°/ 17°

Cuma

32°/ 19°

Cumartesi

28°/ 18°

Pazar

28°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Gün, Erzincan Her Zaman Eğitimde Marka Şehirdir

Yayınlanma:
ABONE OL
Gün, Erzincan Her Zaman Eğitimde Marka Şehirdir

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin performans sonuçlarını açıklayan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, bu çalışma illerin liselere giriş sınavındaki sıralaması değildir dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sonuçlar ile ilgili Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamalarda bulundu. Gün, bir darül mesel ile başladığı açıklamasında; “. Adamın birinin hiç çocuğu olmazmış. Yüce Mevla’ya ’dua etmiş “Ey Allah’ım!  Bir kızım olursa bir kurban keseceğim” der. Zamanla kızı olur kurban kesme ile ilgili olarak bu vaadini unutur. Daha sonra bir kızım daha olursa keçi keseceğim der ve etrafı ona hatırlatır ve böyle bir vaadin olduğunu  kızın oldu keçiyi kurban etmedin görevini yerine getir derler, oda evet böyle bir vaadim vardı der kızını alır kesmeye kurban etmeye götürür  Azrail Aleyhisselam bir keçi indirir dolayısıyla kızı kurban edilmekten kurtulmuş olur.. Şimdi adamın biri bunu anlatınca biri derki  “Efendim ben neresini düzelteyim Davud Aleyhisselam değil İbrahim Aleyhisselam, kız çocuğu istemedi erkek çocuğu istedi  kurban etmeye götürürken  Azrail aleyhisselam değil Cebrail aleyhisselam  geldi melek olarak  kurban olarak keçi değil koç ikram etti.

Dolayısıyla burada  bu  açıklamayı yapmamızın sebebi şu, hepimizin malum olduğu gibi  Erzincan’ımız da eğitim ve öğretime gerçekten gayretle çalışan öğretmen arkadaşlarımız ve velilerimiz ilimizin kamuoyu sayın valimiz ve sizin basın mensubu arkadaşlarımız ilimizde  eğitim camiasının ciddi gayret ve çalışmalarımız var bu ciddi gayret ve çalışmalar neticesinde ilimiz Türkiye’de en önde olan illerden biri..

Geçen yıl liselere giriş sınavı farklı bir formatla yapıldı burada sınav ile alan okullar var ve diğer öğrencilerde mahallerine yakın okullara yerleşmeleri ile ilgili çalışmalar yapıldı. Yeni sınav sisteminde isteğe bağlı sınava girmek var, burada maalesef medyada ya da diğer medya organlarında bir sıralama yayınlandı. Bu sıralamada bazı iller en üst sırada bazı iller en alt sırada tabi ki biz bu haberi ilk duyduğumuz andan itibaren, gerekli çalışmalarımızı yaptık gerekli yerlere bilgilerimizi bildirdik ve tamamen altını çizerek söylüyorum  bu çalışma illerin liselere giriş sınavındaki başarı sıralaması değildir.  İllerde sınavla alınan okulların puan ortalamasıdır.  

Örneğin: A ilinde sınavla alınan öğrenci sayısı 990 yani 9 Bin 980 öğrenciden 990 kişi girmiş bu öğrencilerin yüzde 10’u sınavla alınan okula gitmiş.  İşte bu çalışma sınavla alınan 990 öğrencinin ortalaması.  Geriye kalan 9000 öğrenci nerede? Bir sınavda bir başarıdan   bahsedilecekse sınava giren bütün öğrenciler alınması gerekir. A ilinin Fen Lisesi öğrencileri farklı illerden gelen öğrencilerin puan ortalaması alındı. B,C,D ilinde ortaokullarda okudu öğretmenleri mücadele etti destekleme kursularına girdi çok yüksek puanlar aldı bu öğrenciler ne yaptılar İstanbul’, Ankara’ya, İzmir’e Erzincan için söylüyorum ilk yüzde 24 olan öğrenciler başka Fen Liselerine gitti bunu emeğini çeken arkadaşlarımız gitmiş olduğu illerdeki öğrencilerin puanlarının analizi dolayısıyla ilin başarısı veya başarısızlığı değil..  Listede birinci sırada olan bu il en üstteki 10 öğrenciyi baz aldı Bizim ilimizde Erzincan’da yüzde 22 ile sınavla aldık. Yani en üstteki 10 öğrencinin ortalamasının alındığı listemi birinci çıkar 22 öğrencinin mi ortalaması yüksek çıkar. Tabi ki ilk 10 olan yüksek çıkar ve bu Meslek Liselerimiz yüzde 18 Erzincan’ın sınavla alınan öğrencilerin içerisinde  Meslek Lisesi oranımız yüzde 18, Fen Lisesi oranımız yüzde 35 başarılı gibi gösterilen yüzde 35 iken Erzincan’da yüzde 58 sınavla aldıkları öğrencilerin yüzde 58’i 5 veya 6 tanesi fen lisesi öğrencisi.

Birinci gösterilen ilde Meslek Lisesi öğrencisi sadece yüzde 6 Erzincan yüzde 18 burada altını çizerek grafiklerle de göstererek ilin bir bütünü değil sadece ildeki sınavla alınan okulların ortalaması ve farklı illerde gelen öğrencilerin sınav ortalaması. Bunun için bununla ilgili olarak, basın mensubu arkadaşlarımıza bu bilgide ima edilen dokümanları yayınlamaları için, kamuoyumuzun bu konuyu bilmesi duyması ile ilgili olarak göndereceğiz.

Özellikle Erzincan basınımıza bu konuda bilgileri aktaracağız. Biz Erzincan olarak Biz bir elin parmaklarını geçmeyen çalışmanın içeresindeyiz, öğretmen arkadaşlarımız, kamuoyumuz herkes eğitimle ilgili olarak bizimle beraber burada birkaç bir şeyler duyduğumuz bu olayı sayın valimizde bildirdik ve bakanlığımıza bildirdik ve gereken yazışmalarımızı yaptık ve hiçbir öğretmen arkadaşlarımızın  moral ve Motivasyonunda hiç bir sıkıntı yok. Söylediğim gibi il ortalamaları değil 10 bin öğrenciden 900 öğrencinin ortalamasıdır. İlin bütünü alınmamıştır ki bu 900 öğrencide o ilin öğrencisi değil farklı illerde gelen öğrencilerinde ortalamalarıdır.  

Başlıkta yanlış konulmuş sınavla öğrenci alan okullar şeklinde yayınlanması lazımken birkaç il almış ve çalışma yapmış böyle bir başarıya sahip olmaları için bütün öğrencileri almaları gerek Erzincan’ımızın başarısı için bütün arkadaşlarımız gayretlerini gösteriyorlar.” Dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler