Erzincan Medya
26° Erzincan

Erzincan

26°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Green Card Nedir? Nasıl Alınır?

Yayınlanma:
ABONE OL
Green Card Nedir? Nasıl Alınır?

İnsanların almak için başvurduğu Green Card nedir? Nasıl alınır? Cevaplanması gereken soruları oluşturur. Amerika’ya gidiş için kullanılabilen bu kartla ilgili bilinmeyenleri açıklamaya çalıştık.

Green Card Nedir?

ABD topraklarında çalışma ve oturma izni sağlayan resmi belge Green Card olarak adlandırılır. Bu belge ABD vatandaşı olmayan kişilere verilir ve yaşam boyu ülkede bulunma hakkı sağlar.

Daimi oturma izni olarak da anılan bu kart sayesinde kişiler göçmenlik statüsüne sahip olarak ABD’de bulunabilirler. Bu karta sahip olan kişilerin kendi ülke vatandaşlıklarını kaybetmeleri söz konusu da olmaz. Ancak vatandaşlığın kazanılması için kart sahipliği ile 5 yılı tamamlamış olmak gerekir.

Green Card Nasıl Alınır?

Amerika’da yaşamak için Green Card almak isteyen kişilerin başvuru yapmaları gerekir. Başvuru ise iki şekilde gerçekleşir.

Bunlar;

  • Konsolosluk başvurusu: Bu yöntemi ABD’de bulunmayan kişiler gerçekleştirir.
  • Online başvuru: Online Green Card başvurusu için www.dvlottery.state.gov sitesi kullanılır. Bu sitede başvuru sahibi, eşi ve çocuklarının bilgileri doğru şekilde girilir.

Başvuru yapıldıktan sonra belirlenen tarihte çekilişin yapılması gerekir. Çünkü kimlerin karta sahip olacakları çekilişle belirlenir.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Kişilerin Green Card alabilmeleri için başvuru şartlarına uygun olmaları gerekir. Başvurunun yapılabilmesi için 3 başvuru nedeninden birine sahip olmak gerekir. Bunlar akrabalık, çalışma ve yatırım nedenleridir. Akrabalık yolunu kullanarak başvuru yapacak kişilerin ABD vatandaşı olan eşleri, çocukları, kardeşleri ve ebeveynleri yoluyla başvuru yapmaları mümkündür.

Yatırım amacıyla başvuru yapacak kişilerin yatırım miktarı ve bölge şartına uyarak başvurularını tamamlamaları mümkündür. Çalışma yolunu kullanarak başvuru yapacak kişilerin ise ABD şirketleri tarafından istihdam edilmeleri ile başvuruları mümkündür.

Green Card İçin Ne Kadar Para Lazım?

Daimi oturma izni veya Green Card sahibi olacak kişilerin başvuru esnasında 100-1500$ ödeme yapmaları gerekir. Bunun dışında Amerika’da yaşamlarını sürdürebilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarını da kanıtlamaları lazımdır.

Green Card Kaç Yıl Geçerli?

Green Card sahiplerinin 5 yıl sonunda daimi oturum ve çalışma izni almaları mümkündür. Bu tarihten sonra ömürleri boyunca bu kartın avantajlarını taşıyarak ülkede yaşamaya devam edebilirler.

Green Card İçin İngilizce Bilmek Şart Mı?

ABD Green Card için kişilerin İngilizce bilmelerine gerek yoktur. Ancak başvuru esnasında kullanılan web sitesi İngilizce dilindedir ve başvurunun doğru şekilde yapılabilmesi için İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Bunun dışında İngilizce dil mülakatı gibi durumlar yaşanmaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com