Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

GİB üzerinden duyuruldu! 17.00’a kadar yapmayanlar faiziyle ödeyecek

Yayınlanma:
ABONE OL
GİB üzerinden duyuruldu! 17.00’a kadar yapmayanlar faiziyle ödeyecek

Türkiye’de belirli dönemlerde mülk sahiplerinin vergi ödemesi yapması gerekiyor. Vergi ödemeleri yakından takip edilirken yapılan bir son dakika açıklaması ile mülk sahipleri için bugün saat 17.00’a kadar süre verildi. Kira ve ücret kazancı gibi geçen yıl elde edilen gelirlere ilişkin beyannamelerin 1 Nisan’a kadar verilmesi gerekirken kira gelir beyannamesi için açıklama geldi.

2023 yılına ilişkin gelir vergisi beyannamelerini verme dönemi sürüyor. Konut ya da iş yerini kiraya veren mükelleflerin, elde ettikleri gelirleri 1 Nisan Pazartesi gününe kadar beyan etmesi gerekiyor. Konut kira geliri geçen yıl için yıllık 21 bin liralık istisna tutarını, iş yeri kira geliri için 150 bin lirayı aşanların beyanname vermesi gerektiği ifade edilirken detaylar da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

KİRA GELİRİ OLANLAR DİKKAT!

Mülk sahiplerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığının Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)  “gib.gov.tr” internet adresi üzerinden “hazır beyanname sistemi” ile beyanname verme imkanı bulunurken bu yıl “kira bildirim formu” ile kiracıları da beyan sürecine dahil edildi. Kiracılar, Dijital Vergi Dairesi’ne giriş yaparak “kira bildirim formu”nu doldurabilecek. Böylece, mülk sahipleri ve kiracıların beyanlarının karşılaştırılması sağlanacak.

Gerçek kişiler tarafından geçen yıl elde edilen ticari, zirai, serbest meslek ve ücret geliri gibi kazançlar için de yine 1 Nisan’a kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekirken mükellefler, yıllık gelir vergisi beyannamelerini kendileri için önceden hazırlanmış Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden verebiliyor. Mükellefler sisteme, “gib.gov.tr” üzerinden ulaşabiliyor. Yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin, iki eşit taksitte ödenmesi imkanı da bulunuyor.

Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenebilecek.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler