3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısı

Erzincan'ın 2017 yılı 3. Koordinasyon Kurulu Toplantısı Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ın başkanlığında yapıldı. Gerçekleştirilen toplantıda, yatırımcı kuruluşların il genelinde yürüttükleri çalışmalar ele alınarak, ilgili kurum temsilcileri tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısı

Erzincan'ın 2017 yılı 3. Koordinasyon Kurulu Toplantısı Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ın başkanlığında yapıldı. Gerçekleştirilen toplantıda, yatırımcı kuruluşların il genelinde yürüttükleri çalışmalar ele alınarak, ilgili kurum temsilcileri tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Koordinasyon Kurulunun 2017 yılı 3. toplantısına hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Erzincan Valisi Ali Arslantaş konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı. 

Vali Arslantaş; “Kamu kurum ve kuruluşları olarak vatandaş odaklı yönetim anlayışı içerisinde, vatandaşlarımızın önerilerini de göz önün de bulundurarak zaman kaybına yol açmadan, sorunları mahallinde çözmek suretiyle kamu hizmetlerinin verimliliğini artırmak istiyoruz. Bu amaçla her ay muhtarlar, halk ve güvenlik toplantıları, altı ayda bir ekonomik toplantılar ve yılda dört kez İl Koordinasyon Kurulu toplantıları düzenlenmektedir. 

Bu toplantılarda yatırım ve kamu hizmetlerinin yürütülmesinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulunmasını sağlamak yanında; ilimizin kalkınması, yatırım, istihdam konuları görüşülmekte ve gerekli kararlar alınmaktadır. 

İlimizde kısa olan inşaat mevsiminin en iyi şekilde değerlendirmek ve sezonun ortalarına yaklaştığımız bu günlerde, daha çok gayret göstermek suretiyle yatırımları planlanan sürede tamamlamak istiyoruz. 

2017 yılında; İlimizde yerel yönetimler hariç 304 proje uygulanmaktadır. Bu projelerin bedelleri toplamı 3,9 milyar TL, önceki yıllar harcaması 1,5 milyar TL,  2017 yılı ödeneği 338 milyon TL, 115,6 milyon TL harcanarak yüzde 34 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

2017 yılı yatırım ödeneklerinin sektörlere göre dağılımı ise şu şekildedir. Eğitim 87,9 milyon TL, Konut 77,9 milyon TL, Tarım 64 milyon TL, Ulaştırma 33,9 milyon TL, Genel İdare 28,5 milyon TL, Altyapı 18,5 TL, Orman 12 milyon TL, Enerji 7,5 TL, Sağlık 7 milyon TL’dir.

Ayrıca 2017 yılında İl Özel İdaresi ve KÖYDES programından, 395 adet proje için 37 milyon TL ödenek ayrılmış olup, 25,2 milyon TL harcanarak yüzde 68 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

2017 yılı yatırımlarını önemli projelere göre değerlendirdiğimizde;

KARAYOLLARINDA;

Çevre YoluÇağlayan kavşağındaki çalışmaların 2017 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. 

Refahiye-Erzincan60 km bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. 2017 yılında eksik kalan işlerde çalışılmaktadır. 

Kemaliye-Dutluca Ayrımı- 8. Bölge (Elazığ) Hududu Yolunun (22 km) proje bedeli 590 milyon TL olup, Genel Müdürlük ihale sürecindedir.

Refahiye-İliç yolundaSünebeli tüneli ve bağlantı yollarında çalışmalara başlanmıştır.

EĞİTİM SEKTÖRÜNDE;

Erzincan Üniversitesiyatırımları hızla devam etmektedir.

500 öğrenci kapasiteli 2. yükseköğrenim yurdu geçici kabul aşamasındadır.

Üzümlü 16 Derslikli İmam Hatip Lisesinin ihalesi yapılmıştır.

Otlukbeli 16 derslik Anadolu Lisesinin yaklaşık maliyeti hazırlanmaktadır.

Çayırlı Öğretmenevi, Bayırbağ İmam Hatip Lisesi ile Çayırlı, Otlukbeli ve Çadırkaya’ da 7’şer Daireli Öğretmen Lojmanlarnını arsa işlemleri devam etmektedir. 

GENÇLİK VE SPOR SEKTÖRÜNDE;

3000 Kişilik Spor Salonunun geçici kabulü yapılmıştır. Eksiklikler tamamlanacaktır.

Üzümlü Gençlik Merkezi yüzde 83 seviyesinde devam etmektedir.

 Demirkent Çok Amaçlı Spor Salonunun yüzde 30 seviyesinde devam etmektedir.

Sağlık Sektöründe; 

250 Yataklı Hastane İnşaatının proje bedeli 83,7 milyon TL olup,  temel seviyesinde çalışmalar devam etmektedir. 

TARIM SEKTÖRÜNDE 

Çayırlı Turnaçayırı Barajı yapımı devam etmektedir. Erzincan Tercan ve Çayırlı ovalarında 126 köyümüzde arazi toplulaştırma projesinin ihale işlemleri devam etmektedir. Tarıma dayalı besicilik ve seracılık organize sanayi bölgeleri kuruluş işlemleri devam etmektedir. 

TOKİ yatırımlarının bedeli 1 milyar TL’ye konut sayısı 10.630 adede ulaşmıştır. 

İl Özel İdaresi ve KÖYDES programında bulunan toplam 395 projeden; 90 adedi bitirilmiş, 260 adedi devam etmekte, 28 proje ise ihale aşamasındır. 

Yatırımcı kuruluşların yöneticileri tarafından, devam eden yatırımların uygulanma durumları ve koordinasyonu gerektiren konularda kurul üyelerine bilgi verilecektir.

Tüm kuruluşların yöneticilerine ve personeline teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sondakika