Merhabalar ben Hüsamettin Şanal. Ömrüm boyunca, bu can bu bedende oldukça hiçbir soruna kaygısız kalamadım. Sorunları halının altına süpürmek ve pembe tablolarla şirin gözükmek yerine hep taşın altına elimi koydum. Çok şükür bu gayretimiz milletimizin gönlünde her daim yer buldu ve Rabbim her işimizi bereketlendirdi. Hep birlikte kollektif akılla sorunlara kalıcı çözümler geliştirdik ve uyguladık. Yine buradan paylaşacağım fikir ve duygularla oluşturacağımız ortak akılla geleceğe dair sözler söylemek istiyorum. Çünkü gelecek denildiğinde aklımızda bir yandan bize, çocuklarımıza ve memleketimize dair umutlar hayaller belirirken bir yandan da haklı kaygılar hakimdir. 

Türkiye Yüzyılı perspektifinden, İklim değişikliği, ekonomik eşitsizlik, yenilikçilik, sürdürülebilir tüketim, barış ve adalet gibi bu yüzyılda ortaya çıkan kavramlara bakmak, onları anlamak ve geleceğe dair çözümler üretmek zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde her bir coğrafyaya özel hazırlanması ve uygulanması gereken Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, yoksulluğu ortadan kaldırmak, çevremizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısıdır.

Hedefler birbiriyle bağlantılıdır. Bir hedefte başarının anahtarı, birbiriyle ortak yönleri olan sorunları hep birlikte ele almaktır. Yerel yönetimler sadece uygulayıcı değil, Türkiye Yüzyılı hedeflerinin, yerel halkla ilişkilendirilmesine en uygun yönetim kademeleridir. Bu hedefleri ıskalamamak için şimdiden gayret gösterilmeye başlanmalıdır. Bu yazının amacı tam da budur. Erzincanımız ve ilçeleri için Gelecek Turizmle Gelecektir.

Unutulmamalıdır ki, kalkınma odaklı turizm politikalarının tasarımı ve uygulanması toplumsal birlik ve beraberlikle çözüme kavuşabilmektedir. Halkımızın yenilikçi yöntemleri öğrenmeleri ve deneme alanı bulmalarını sağlayabilmek için yerel yönetimler öncü olmalıdır. Mevcut işletmelerin de kapasitelerini geliştirerek sosyal etki perspektifinden yetkinlikler kazanmalarını ayrıca önemsiyorum.

Bu ortak akla yaptığım ilk çağrıya gelecek katkılarla birlikte düzenli olarak somut önerileri sizlerle paylaşacağım. Geleceği tasarlarken gençlerin yenilikçi, dinamik ve yüksek adaptasyon becerilerinin ilerleme için kritik olduğunun farkındayım. Özellikle gençler fikirlerini ve isteklerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygı ve sevgilerimle…