Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Fenerbahçe tarihi ve başarıları

  Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 yılında Kadıköy’de kurulan ve Türkiye’nin en büyük ve en başarılı spor kulüplerinden biridir.

  Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907

  Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 yılında Kadıköy’de kurulan ve Türkiye’nin en büyük ve en başarılı spor kulüplerinden biridir. Futbol, basketbol, voleybol, yüzme, atletizm, eskrim, boks, güreş, masa tenisi, hentbol, kayak, satranç, briç, okçuluk, atıcılık, yelken, kürek, golf, hokey, binicilik, sutopu, plaj voleybolu, plaj futbolu, dart, fitness, basketbol 3×3, voleybol 4×4, yüzme 5×5, triatlon, yüzme maratonu, triatlon maratonu, yüzme ultramaratonu, triatlon ultramaratonu, yürüyüş, bisiklet, halk oyunları, jimnastik, step-aerobik, plates, yoga, pilates, zumba, yogalates, fitball, body pump, spinning, kick boks, muay thai, taekwondo, karate, judo, aikido, capoeira, wushu, kung fu, crossfit, fitness kickboxing, fitness boks, fitness muay thai, fitness taekwondo, fitness karate, fitness judo, fitness aikido, fitness capoeira, fitness wushu, fitness kung fu, fitness crossfit, ve daha birçok branşta faaliyet göstermektedir.

  Fenerbahçe’nin futbol takımı, Türkiye’nin en başarılı futbol takımıdır. 28 lig şampiyonluğu, 7 Türkiye Kupası şampiyonluğu, 9 Türkiye Süper Kupası şampiyonluğu, 1 Balkan Kupası şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, Süper Lig’de en çok şampiyon olan takımdır.

  Fenerbahçe’nin basketbol takımı, 19 takım şampiyonluğu, 6 Türkiye Kupası şampiyonluğu, 7 Türkiye Basketbol Ligi Kupası şampiyonluğu, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu, 4 Saporta Kupası şampiyonluğu, 1 Koraç Kupası şampiyonluğu, 1 FIBA EuroChallenge şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, Türkiye’nin en başarılı basketbol takımıdır.

  Fenerbahçe’nin voleybol takımı, 10 takım şampiyonluğu, 6 Türkiye Kupası şampiyonluğu, 8 Türkiye Ligi Kupası şampiyonluğu, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu, 1 CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 1 CEV Kupası şampiyonluğu, 1 Challenge Kupası şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, Türkiye’nin en başarılı voleybol takımıdır.

  Fenerbahçe’nin yüzme takımı, 100’den fazla Türkiye şampiyonluğu, 10’dan fazla Avrupa şampiyonluğu, 5’ten fazla dünya şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, Türkiye’nin en başarılı yüzme takımıdır.

  Fenerbahçe’nin atletizm takımı, 100’den fazla Türkiye şampiyonluğu, 10’dan fazla Avrupa şampiyonluğu, 5’ten fazla dünya şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, Türkiye’nin en başarılı atletizm takımıdır.

  Fenerbahçe’nin diğer branşlarında da birçok başarılara imza atmıştır.

  Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük ve en başarılı spor kulüplerinden biridir. Kulüp, kuruluşundan bu yana elde ettiği başarılarla Türkiye’nin spor tarihinde önemli bir yere sahiptir.

  Fenerbahçe’nin güncel başarıları şunlardır:

  • Futbol: Süper Lig’de 2. sırada, UEFA Avrupa Ligi’nde grup aşamasında
  • Basketbol: Erkek basketbol takımı ING Basketbol Süper Ligi’nde 1. sırada, EuroLeague’de grup aşamasında
  • Voleybol: Erkek voleybol takımı Efeler Ligi’nde 1. sırada, CEV Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasında
  • Kadın voleybol takımı Sultanlar Ligi’nde 2. sırada, CEV Kupası’nda çeyrek finalde
  • Yüzme: Tüm yaş gruplarında Türkiye şampiyonluğu
  • Atletizm: Tüm yaş gruplarında Türkiye şampiyonluğu

  Fenerbahçe’nin gelecekte de Türkiye’nin ve dünyanın en başarılı spor kulüplerinden biri olmaya devam edeceği öngörülmektedir.

  Fenerbahçe’nin efsaneleri

  Fenerbahçe, kuruluşundan bu yana birçok efsane futbolcuyu yetiştirmiştir. Bu futbolculardan bazıları şunlardır:

  • Lefter Küçükandonyadis
  • Can Bartu
  • Cihat Arman
  • Metin Oktay
  • Aykut Kocaman
  • Alex de Souza
  • Robin van Persie
  • Mesut Özil

  Fenerbahçe’nin taraftarları

  Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük taraftar kitlesine sahip kulüplerinden biridir. Fenerbahçe taraftarları, “Fenerbahçeli olmak ayrıcalıktır” sloganıyla takımına destek vermektedir. Fenerbahçe taraftarları, Türkiye’de ve dünyada birçok ülkede taraftar grupları kurmuştur.

  Fenerbahçe, Türkiye’nin en başarılı ve en popüler futbol kulüplerinden biridir. Kulüp, kuruluşundan bu yana kazandığı başarılarla Türk futboluna önemli katkılar sağlamıştır.

  Erzincan Haber