Erzincan Medya
15° Erzincan

Erzincan

15°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Ev sahiplerinin göz ardı ettiği süreç işliyor! Evi olanlar bu ödemeyi yapmazsa borçları katlanacak

Yayınlanma:
ABONE OL
Ev sahiplerinin göz ardı ettiği süreç işliyor! Evi olanlar bu ödemeyi yapmazsa borçları katlanacak

Konut sahiplerinin belirli dönemlerde ödemeleri gereken vergiler bulunuyor. Bu vergilerin ödenmemesi durumunda çeşitli cezai işlemler  uygulanırken 2024 yılında ödenmesi gereken bir vergi daha vatandaşın bütçesinde gider olarak eklendi. Her yıl mart ve kasım aylarında gündeme gelen emlak vergisi ödemeleri için tarihler verildi. Emlak vergisi ödeme yükümlülüğü bulunan mülk sahipleri için süreç işlerken göz ardı edilen bazı detaylar da bulunuyor.

Ev sahiplerinin belediyelere ödediği emlak vergilerinde süreç 1 Mart itibarıyla başlarken yılda iki kez ödenen emlak vergisi, ödenmediği takdirde cezai işleme sebep oluyor. Emlak vergisini mart ayının son günlerine kadar ödememiş olanlar için uygulanan yaptırımlar merak konusu olurken 2 taksit şeklinde ödenebilen bu vergi hakkında merak edilenleri derledik.

2024 EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN, HANGİ TARİHLERDE ÖDENİR?

Emlak vergisi iki taksit halinde ödenebilirken emlak vergisi ödeme tarihleri için ilk taksit dönemi de mart ve mayıs aylarında, ikinci taksit ödemesi ise kasım ayında gerçekleşiyor.

Ödemelerin yapılması gereken dönemleri kaçıranların borçlarına faiz işliyor. Vergileri zamanında ödemek, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi açısından önem arz ederken zamanında ödenmeyen vergiler için cezai işlem uygulanıyor ve borca faiz işliyor.

Emlak vergisi ilk taksiti ilkbahar döneminde ödeniyor. Mart ayının ilk günlerinden Mayıs ayının son gününe kadar ödeme yapılabilirken ikinci taksit ise kasım ayı içerisinde ödeniyor. Ancak isteyenler tek seferde de ödeme yapabiliyor.

Ev sahipleri ikinci taksitlerini ödemeleri ya da tek taksit şeklinde vergi ödemelerini yapmaları halinde o yılın vergisini ödediklerinde borçlarına da faiz işlememiş oluyor. Emlak vergisi ödemekle yükümlü olanlar bağlı bulundukları belediye ile iletişime geçerek hem ödemeleri gereken tutarları hem de farklı ödeme kanallarını öğrenebiliyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com