Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Cuma

28°/ 16°

Cumartesi

30°/ 15°

Pazar

33°/ 19°

Pazartesi

30°/ 17°

Salı

29°/ 16°

Çarşamba

29°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Ev Sahipleri ve Kiracılar Dikkat! Kiralarda Yeni Dönem Kapıda! Zamlar mı Artacak, Fiyatlar mı Düşecek?

Yayınlanma:
ABONE OL
Ev Sahipleri ve Kiracılar Dikkat! Kiralarda Yeni Dönem Kapıda! Zamlar mı Artacak, Fiyatlar mı Düşecek?

Kiralarda Yeni Dönem Kapıda! Zamlar mı Artacak, Fiyatlar mı Düşecek? Ev Sahipleri ve Kiracılar Dikkat-  Kiralarda 2 Temmuz 2024 tarihi yaklaşırken, ev sahipleri ve kiracılar merakla bekliyor. Acaba kira zamları ne kadar artacak? Fiyatlarda bir düşüş yaşanacak mı? Bu soruların cevabı, yeni dönemde ortaya çıkacak. Peki, bu yeni dönemde ev sahiplerini ve kiracıları neler bekliyor?

Türkiye’de konut kiralarına uygulanan yüzde 25’lik zam tavanı, 2 Temmuz 2024 tarihinde sona eriyor. Bu tarihten sonra hem ev sahiplerini hem de kiracıları nasıl bir süreç bekliyor? İşte, konuyla ilgili tüm detaylar ve Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik’in açıklamaları.

Yüzde 25’lik Zam Sınırının Kalkışı ve Sonrasında Uygulanacak Yeni Düzen

2022 yılında geçici bir önlem olarak uygulamaya konulan yüzde 25’lik zam sınırı, ilk başta bir yıl süreyle planlanmış, ancak yoğun talep üzerine bir yıl daha uzatılmıştı. Bu düzenlemenin sona ermesiyle birlikte, 2 Temmuz 2024’ten itibaren yeni kira sözleşmelerinde ve yenilenen sözleşmelerde zam oranları Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) belirlediği Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre ayarlanacak.

Kira Artış Oranları ve Piyasa Durumu

Ufuk Tetik’e göre, 2 Temzuz’dan önce mevcut sözleşmeler için yüzde 25’lik zam sınırı devam edecek. Ancak bu tarihten sonra yapılan veya yenilenen sözleşmelerde zam oranı, TÜFE’ye göre belirlenecek. Eğer yüzde 25’lik sınır kaldırılırsa, piyasada özellikle yüksek enflasyon oranları nedeniyle ciddi kira artışları bekleniyor. Mayıs ayında yüzde 70-75 arasında zirve yapması beklenen enflasyon, yaz aylarında baz etkisiyle düşse bile, kira artış oranlarının yüzde 60-65 civarında seyredeceği öngörülüyor.

Dava Süreçleri ve Ara Bulucu Sistemi

2023 yılı itibarıyla kiracı ve ev sahibi arasında çıkan uyuşmazlıkların çözümünde kullanılan ara bulucu sistemi, yüzde 25’lik zam sınırının kaldırılması durumunda da devam edecek. Ufuk Tetik, mevcut davalarda tarafların çoğunlukla mahkeme dışında anlaşmaya vardıklarını, bu sistem sayesinde birçok davanın çözüldüğünü belirtiyor. Ancak, yeni dönemde, zam oranlarının yüksekliği nedeniyle yeni dava sayısında artış olabileceği ve bu durumun mahkemeler üzerindeki yükü daha da artırabileceği ifade ediliyor.

Kiracıların Tahliye Edilme Durumu

Yeni düzenleme, tahliye süreçlerini de etkileyebilir. Tetik, kira sözleşmelerinin genellikle yıllık yapıldığını, sözleşme yenilendiğinde yeni zam oranlarının uygulanabileceğini ancak ev sahiplerinin gerekçe göstermeden kiracıları tahliye edemeyeceklerini vurguluyor. Devletin, beş yıl sonunda kira tespit davası açma hakkı tanıdığını, ancak bu durumun doğrudan tahliye anlamına gelmediğini, tahliye için ev sahibinin kiracıyla anlaşması gerektiğini belirtiyor.

Bu yeni düzenlemeler, hem kiracıları hem de ev sahiplerini yakından ilgilendiriyor. 2 Temmuz 2024’ten sonra Türkiye’deki kira piyasasında önemli değişiklikler bekleniyor, bu yüzden her iki tarafın da mevcut ve gelecek sözleşmelerde dikkatli olması gerekecek.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com